Ülkelerin Gelenekleri: Hindistan

Ülkelerin Gelenekleri: Hindistan

Farklı insanları ve farklı dinleri içerisinde barındıran Hindistan en fazla nüfusa sahip ülkelerdendir. Hindistan’ı ön plana çıkartan konulardan biri de ülkesinde yaşattığı geleneklerdir. Bize tuhaf ama onlara normal gelen bu gelenekler hem şaşırtıcı hem de ilginçtir.

Ganj Nehri’nde Yıkanmak

hindistan

 

Hindistan da  Ganj Nehri çok önemlidir. Hintliler Ganj Nehri’nde yıkandıkları zaman günahlarından arındıklarına inanırlar. Onlar, ölülerini e Ganj Nehri kıyısında yakıp küllerini buraya atarlardı. Böylelikle ölülerin ruhlarının özgürleştiğine inanıyorlar.

Kutsal İnekler

hindistan

Hintliler aslında ineğe tapmazlar onlar için inekler kutsal hayvanlardır. Onlara göre, Krişna dedikleri Tanrılarının inek vücudunda beden bulduğuna inanırlar. Bu sebeple inek onlar için kutsaldır.

Kadınların Çok Eşli Olması

hindistan

İngiliz işgaline kadar, Hindistan’da kadınlar çok eşli olabiliyordu. Günümüzde bu gelenek, Hindistan’ın ücrâ köşelerinde görülüyor.

Kızların Köpekle Evlenmesi

hindistan

Hindistan’da kız çocukları yedi yaşına geldiği zaman bir köpekle evlendiriliyor. Buna göre köpeklerin evlenene kadar kızları koruduğuna inanırlar.

Drahoma Geleneği

hindistan

Bu geleneğe göre evlenirken erkekler değil kızlar para verirler. Bizdeki başlık parasının tersidir. Bundan dolayı çoğu aile kız çocuğu olsun istemezler.

Sati Geleneği

hindistan

 

Geleneğe göre eşi ölen ve dul kalan kadınlar ya kendileri ya da başkaları tarafından yakılır. Buna göre kadın günahlarından arınıp kocasının yanına gider.

Holi Festivali

hindistan

Bu geleneği bilmeyen yoktur. Bu festivalde genç, yaşlı herkes eğlenerek birbirlerine rengârenk boyalar atarlar. Böylelikle baharın gelişini kutlarlar.

Uçurtma Geleneği

Bu gelenek kışa veda niteliğinde bir festivaldir. Her yer tatil olur ve insanlar evlerinin çatılarında uçurtma uçurarak şarkı söyleyip dans ederler.

Yılan Oynatma Geleneği

İnsanların meslek olarak başladığı bu oyun zamanla Hindistan’ın sembolü ve geleneği haline dönüşmüştür. Ülkenin neredeyse her yerinde yılan oynatan bir Hintli vardır.

Hindistan’da sıra dışı bir tapınak bulunuyor. Fare Tapınağı olarak da bilinen Karni Mata Tapınağı‘ olarakda bilinen yazımızı okumak için tıklayınız.

Hindistan’ın Dokunulmaz Paryaları Ve Kast Sistemi yazımızı okumak için tıklayınız.

Hindistan’ın Yüz Kızartıcı Tablosu isimli yazımızı okumak için tıklayınız.

Sitemizdeki diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
49
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Ülkelerin Gelenekleri: Hindistan yazımızı okumak için tıklayınız. […]