Manş Tüneli: İngiltere’nin Kıta Avrupası’yla Bağlantısı

  • Home
  • İnceleme
  • Manş Tüneli: İngiltere’nin Kıta Avrupası’yla Bağlantısı

Manş Tüneli’nin Öyküsü

Manş Denizi, İngiltere ile Fransa arasında bulunan doğal bir kıta sınırıdır. İngiltere, coğrafi bakımdan Kıta Avrupası’ndan izole bir ülkeydi. Başta Fransa olmak üzere feribot seferleri üzerinden bağlantı kurulmaktaydı. Ancak İngiltere ile Kıta Avrupası arasında daha efektif ve hızlı bir bağlantı kurma ihtiyacı vardı. Bu konuda ilk fikirler 19. asırdan itibaren ortaya çıkmaya başlamıştır. İlk kez 1802 yılında Napoleon Bonaparte döneminde bu konuda fikirler ortaya atılmıştır. Ancak savaş ikliminden ötürü bu fikrin hayata geçmesi o dönemde mümkün olmamıştır. 19. asrın son çeyreğinde tünelle ilgili özel şirketler arasında çalışmalar hayata geçti. Ancak İngiltere açısından güvenlik gerekçeleriyle bu çalışmalar durdu.

Tarihler 1960-1970 arasını gösterdiğinde çalışmalar yeniden hayata geçmişti. Ancak yine İngiltere bu sefer mâliyetleri gerekçe göstererek çalışmaları durdurmuştur. Manş meselesi kördüğüm hâlinde bir başlayıp bir devam etmekteydi. Bunlar yaşanırken gerek İngiliz halkı gerekse başta Fransızlar olmak üzere Avrupalılar tünelin hayata geçmesini beklemekteydiler. Tüm bu sürüncemede 38 kilometrelik boğazın altında 2,4 kilometrelik bir ilerleme kaydedilmişti.

 

 

 

Manş Tünelinin Yapımının Tamamlanması

Takvimler 1986’ya geldiğinde mâliyet problemleri İngiliz ve Fransız şirketler grubu üzerinden çözülmüştü. Buna rağmen projenin ilerleyen süreçlerinde sıkıntılar yaşanmıştır. Manş Denizi’nin en dar kısmı olan Dover – Calais arası tünel için en iyi lokasyondu. Bu sebeple İngiltere’nin Dover şehri ve Fransa’nın Calais şehrinin sahilleri toprakla doldu. İki tarafta da tren istasyonları mevcut hâle geldi. Tünelin yapım çalışmaları çok külfetli ve zahmetliydi. Tünelde her iki taraftan çalışmalar gerçekleşti ve orta noktada çalışma ortak hâle geldi. 50 kilometrelik tünelin tamamen kazılması, ortaya çok büyük bir hafriyat atığı çıkardı. Bu sebeple bu atığın taşınması, tünelin kazılması ve istasyonların kurulması aşamaları 14 bin civarında işçinin emekleri ile tamamlandı. 6 Mayıs 1994’te yapımı tamamlanan tünel, 14 Kasım 1994’te hizmete girdi.

 

Manş Tüneli Hakkında Genel Bilgiler

Manş Tüneli demiryolu, İngiltere’nin Folkestone şehrinden başlayıp, Fransa’nın Calais şehrine uzanır. Tünelin uzunluğu 50,45 kilometredir. Denizin altında bulunan kısmı ise 38 kilometre olarak ölçülmüştür. “Euro Tunnel” olarak adlandırılan hat “Euro Star” seferleriyle Calais üzerinden Brüksel, Amsterdam, Paris ve Lille gibi merkezlere ulaşır. İngiltere kanadında ise Londra’ya yapılan bu seferlerle Avrupa ile İngiltere arasında toplu taşıma imkânı sağlanmaktadır. Manş Tüneli demiryolu ile özel taşıtlar, toplu taşıma araçları ve yük araçları taşınmaktadır. Bu sebeple Euro Tunnel, Avrupa ile İngiltere arasındaki sevkiyat rotası olarak da yüksek bir öneme sahiptir. Öyle ki son dönemde “Brexit” sebebiyle ortaya çıkan vize sıkıntıları sevkiyat akışında büyük bir aksamaya sebep oldu. Bu alandaki yığılmanın büyük kısmı Manş Tüneli’nin, Calais istasyonundaydı.

 

 

Diğer tarih inceleme yazılarımızı görmek için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments