Gizli Tehlike: Efsanevi Yıldız Savaşları Serisi’nin İlk Bölümü

  • Home
  • Film
  • Gizli Tehlike: Efsanevi Yıldız Savaşları Serisi’nin İlk Bölümü

 

 

“Uzun zaman önce, çok uzak bir galakside…” diye başlayıp günümüze kadar dayanan Yıldız Savaşları Serisi’nin ilk bölümü olan Gizli Tehlike, 1999 yılında yayınlanmış, büyük bir sevgiyle karşılanmıştı. Ayrıca bu film, Orijinal üçleme olan IV, V ve VI. Bölümlerin öncesini anlatan ilk üç bölümün ilk filmiydi.

 

 

 

 

 

Yıl: 1999

Yapımcı: 20th Century Fox, Lucasfilm

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu

İmdb: 6.5

Oyuncular: Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd, Ian Mcdiarmid, Ray Park…

 

Gizli Tehlike’ye Genel Bir Bakış

Serinin ilk bölümü olan Gizli Tehlike, galaksideki tüm gezegenlerin tek bir senato tarafından yönetildiği Galaktik Cumhuriyeti ile elinde büyük ölçüde droid ordusu olan, aynı zamanda da Sith lordu Darth Sidius’dan destek alan Ticaret Federasyonu’nun arasında geçen savaşı anlatmaktadır. Gizli Tehlike filminde anlatılan savaş, Ticaret Federasyonu’nun Cumhuriyet’e bağlı olan Naboo Gezegeni’ni işgal etmesiyle Cumhuriyet Senatosu Naboo’yu bu saldırıdan ötürü fiili olarak olmasa da gizli olarak desteklemiştir. Bu gizli destek ise tabi ki de Jediler’dir.

 

 

Gizli Tehlike; Ana Karakterler

Qui Gon Jinn (Liam Neeson)

Qui Gon, Jedi Konseyi’ne bağlı bir Jedi Ustası’dır. Cumhuriyet tarafından Ticaret Federasyonu’yla müzakere görevine gönderilmiş fakat müzakere, beklendiği gibi sonuçlanmamıştı. Bununla birlikte Ticaret Federasyonu, Naboo Gezegeni’ni işgal eder. Usta Qui Gon ise bu durumun üzerine genç padawanı Obi-Wan Kenobi ile Naboo’yu ve kraliçeyi kurtarmak için gezegene giderler.

 

 

 

Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor)

Jedi Düzeni’nde padawan olarak eğitim gören Obi-Wan, ustası Qui Gon ile Ticaret Federasyonu’yla müzakere görevine gider. Obi-Wan, olumsuz gelişen olaylar neticesinde Naboo Gezegeni ve kraliçesini kurtarmaya giden Ustası Qui Gon Jinn’in yanına düşer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Padme Amidala/Kraliçe Amidala (Natalie Portman)

Naboo Gezegeni’nin Kraliçesi olan Padme Amidala. Ticaret Federasyonu’nun “Naboo’nun Ticaret Federasyonu’na Bağlanması” şartını reddetmiş, bunun üzerine Federasyon, droid ordusunu Naboo’ya göndermiştir. Kraliçe Amidala’nın Ticaret Federasyonu ile Mücadelesi bu andan itibaren başlamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Anakin Skywalker (Jake Lloyd)

Anakin Skywalker, Tatooine’de yaşayan, bir gemi parçacısının kölesi olarak yaşayan bir çocuktur. Qui Gon, Obi-Wan ve Padme’nin gemilerinin Tatooine üzerinde hasar görmesiyle yolları kesişir. Usta Qui Gon, Anakin’de gereğinden fazla güç olduğunu anlar ve onun seçilmiş kişi olduğu kanısına varır. Bu nedenle de onu Coruscant’daki Jedi tapınağına götürme kararı alır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Senatör Palpatine (Ian Mcdiarmid)

Senatör Palpatine, Galaktik Senatosu’nun bir senatörüdür. Kraliçe Amidala’ya, Gezegeni Naboo’yu kurtarması için destekte bulunmaktadır. Hatta daha rahat destek sağlamak amacıyla senatoda şansölyelik için aday olmuş ve seçimi kazanmıştır. Palpatine’nin şansölye olması, Naboo gezegenini zafere yaklaştırmıştı.

 

 

 

 

 

 

Darth Maul (Ray Park)

Dart Maul, bir Sith lordu ve aynı zamanda Darth Sidius’un öğrencisidir. Darth Maul, Ustası Darth Sidius tarafından Federasyon’a destek ve Kraliçe’yi geri getirmek için görevlendirilmiştir. Fakat Maul, ettiği amansız takibin sonucunda Kraliçe’yi yakalayamamıştır.

 

 

 

 

 

 

JarJar Binks (Ahmed Best)

JarJar Binks, Naboo’da yaşayan bir Gungan’dır. Halkı, Naboo’nun sularının altında var olan “Gunga” şehrinde yaşamaktadır. Fakat JarJar, yaptığı bazı sakarlıkları yüzünden şehirden kovulmuştur. Yaşadığı şehrin dışındayken droid ordusunun geldiğini fark eder. Bununla birlikte droid ordusunun arasına karışan iki Jedi Şövalyesi de görür. Bunun üzerine JarJar, Qui Gon ve Obi-Wan ile beraber yardım almak amacıyla Gunga Şehri’ne giderler. Gunga Reisi Rugor Nass’tan olumlu bir sonuç alamasalar da Naboo’ya gidecek bir sualtı taşıtı alabilmişlerdir. JarJar, bu andan itibaren yeni bir serüvene katılmıştır.

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments