ÜLKELERİN GELENEKLERİ 2: JAPONYA

Animelerle tanıdığımız Japonya bu seferde gelenekleri ile tanıyalım. Zengin bir kültüre sahip olan Japonya’nın gelenekleri de oldukça ilginçtir. Gelin birlikte Japonya’nın geleneklerini inceleyelim.

ÜLKELERİN GELENEKLERİ 2: JAPONYA

Japonya Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Japonca adını oluşturan kanji karakterler güneş ve köken anlamına gelir. Japonya Doğan Güneşin Ülkesi diye de bilinir.  12.yy’dan 1868’e kadar Japonya, İmparator adına hüküm süren feodal askeri gruplar tarafından yönetildi. Neredeyse yirmi yıllık iç çatışma ve ayaklanmadan sonra, İmparatorluk Mahkemesi, 1868’de birkaç klanın yardımı ile siyasi gücünü yedine kazandı ve Japon İmparatorluğunu kurdu.

Selamlaşma

ülkelerin gelenekleri

Japon halkı temas etmeyi sevmediği için selamlaşırken el sıkışmayı ve sarılmayı tercih etmezler. Karşılarındaki insanlara selam verirken hafifçe eğilirler böylece saygılarını da göstermiş olurlar. Buna “Ojigi” denir.

Ayakkabı Kuralı

ülkelerin gelenekleri

Japonlar ayakkabı kuralı konusunda oldukça katıdırlar. Eve asla ayakkabı ile girmezler. Tapınaklar, bazı restoranlar, mağaza kabinleri gibi yerlerde de ayakkabı çıkarırlar.

Uyku Alışkanlığı

ülkelerin gelenekleri

Japonlara göre işyerinde uyumak oldukça normaldir. Kişinin çok çalıştığı için yorulduğu ve uyumayı hak ettiği düşünülür.

Yemek Yemek

ülkelerin gelenekleri

Japonların yemek yerken ses çıkarmaları normal karşılanır. Ses çıkarmaları yemeği beğendikleri ve güzel olduğu anlamına gelir.

Yürürken Bir Şeyler Yemek

ülkelerin gelenekleri

Sokakta yürürken bir şeyler yiyip içmek görgüsüzlük olarak kabul edilir. Bunun nedeni yürürken yanındaki kişinin kıyafetine bir şeylerin dökülmesidir.

Saç Tıraş Etmek

ülkelerin gelenekleri

Japon halkı kötü bir şey yaptıkları zaman özür dilemek için saçlarını tıraş ederler.

Kaplıca Geleneği

ülkelerin gelenekleri

Japonlar denize gitmekten çok kaplıcalara giderler. Japon kültüründe bu oldukça önemlidir.

Kara Kedi

ülkelerin gelenekleri

Kara kedi çoğu ülkede uğursuzluk olarak kabul edilir. Ancak Japonya’da durum böyle değil. Onlar kara kediyi uğursuz olarak görmezler.

Bebeklerin Ağlaması

ülkelerin gelenekleri

Japonlar bebeklerin yüksek sesle ağlaması kötü ruhların uzaklaştığına ve bebekler için sağlıklı bir yaşam olacağına inanırlar.

Misafirlik

ülkelerin gelenekleri

Aileler genellikle dışarıda buluşurlar. Misafirlik geleneği pek yoktur. Hatta ev sahibi çay ikram ediyorsa bu artık kalkma zamanının geldiğini gösterir.

Ülkelerin Gelenekleri: Hindistan yazımızı okumak için tıklayınız.

Diğer yazılarımız için tıklayınız.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
521
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] ÜLKELERİN GELENEKLERİ 2: JAPONYA yazımızı okumak için tıklayınız. […]