ÜLKELERİN MEŞHUR SOKAK YEMEKLERİ 2

Ülkelerin meşhur sokak yemekleri serisine Asya ülkeleri ile devam ediyoruz. Sokak yemekleri yalnızca bir bölgede değil dünyanın neredeyse her yerinde meşhurdur.

ÇİN

ülkelerin meşhur sokak yemekleri

Çin, en çok dikkat edilen yemeklere sahip ülkelerden biridir. Sokak yemekleri arasında krepler vardır. Çin krepleri veya jianbing olarak adlandırılan bu yiyecek buğday, un, yumurta ve çeşitli soslar ile hazırlanır. Sıklıkla tüketilen bir sokak yemeğidir. Jiaozi olarak adlandırılan Çin mantısı, yalnızca Çin sokaklarında değil dünyanın birçok yerinde meşhurdur. Et ve ya sebzenin hamura sarılması ile elde edilen bu yiyecek Çin’in en meşhur sokak yemeğidir. Haşlanarak özel sos ile harmanlanan Çin çay yumurtası sıklıkla tüketilen yiyecekler arasındadır. Cifantuan olarak adlandırılan yapışkan pirinç yemeği ise hem tatlı hem tuzlu olarak tüketilir. Bizim ülkemizde meşhur olan şiş kebap Çin sokaklarında meşhurdur. Şişlere takılarak kömür ateşinde pişirilen besinler oldukça yaygındır.

JAPONYA

ülkelerin meşhur sokak yemekleri

Japonya’nın da diğer ülkeler gibi kendine has ve kendi kültürünü yansıtan sokak yemekleri vardır. Bunlardan biri pirinç kurabiyesidir. Pirinçten yapılan bu yiyecek tuzlu olduğu gibi tatlı da olmaktadır.  Japonya’da da mantı oldukça meşhur bir yiyecektir. Japon mantısı olarak geçen bu yiyecek, et ve sebze ile çeşnilendirilerek ızgarada kızartılırlar.  İçi dolu pirinç topları ise bir diğer meşhur yemektir. Çeşitli deniz mahsulleri ile servis ederler. Asya ülkelerinin vazgeçemediği başlıca yiyecek pirinçtir. Pirinci her yemeğin yanında kaseyle tükettikleri gibi çeşitli türlerde lezzetlerde yiyeceklerini yaparlar. Japonya’nın en meşhur sokak yemeklerinin başında ahtapot topları gelir. Bu yemek Japonya’ya has bir yiyecektir. Ahtapot, un, yeşil soğan ile çeşitlendirilerek servis ederler.  Japonya’nın dünyaya açılmış lezzetlerinden birisi sushidir. Japonya’nın vazgeçemediği sokak yemeklerinden biridir.

GÜNEY KORE

ülkelerin meşhur sokak yemekleri

Son zamanlarda artan Güney Kore popülaritesi arasında sokak yemekleri vardır. Güney Kore turistlerin ve başka ülkelerdeki insanların en merak ettiği sokak lezzetlerine sahip ülkelerden birisidir. Sokak yemeklerinin en meşhurlarından biri tteokbokkidir. Pirinç keklerinin baharat ve biber ile harmanlandığı bu lezzet Güney Kore sokaklarında sıkça bulunmaktadır. Odeng olarak adlandırdıkları balık kekeleri, şişlere batırılarak et suyu ile tatlandırırlar. Corn dog ise hem Güney Kore’de hem de dünyada meşhur olan lezzetlerden birisidir. Sosis ve peynirin çeşitli soslarla süslendiği bir lezzettir. Bungeoppang ise balık şeklindeki ekmek veya krep çeşididir. Tatlı kırmızı fasulye ile yapılan bu yiyecek neredeyse Güney Kore’nin tüm sokaklarında bulunmaktadır. Kimbap ise yosun yaprağıyla yapılan bir yiyecektir. Yosun yaprağının içerisine pirinç, sebze ve et gibi yiyecekler konulur ve rulo şeklindedir. Güney Kore’deki en meşhur yemeklerden birisi de kızarmış tavuktur.

HİNDİSTAN

ülkelerin meşhur sokak yemekleri

Hindistan yalnızca filmleri, dansları ve festivalleri ile değil sokak yemekleri ile de oldukça meşhurdur. Bu yemeklerden birisi vada pavdır. Bu yiyecek ekmeğin içine baharatlı patates topları konularak servis ve soslar katılır. Böylece servise hazır hale gelir.  Dahi puri bir diğer geleneksel yemeklerden birisidir. Puri olarak adlandırılan hamurun içine baharat, patates veya nohut eklenir. Pav bhaji ise pirinç ve sebzelerin baharat ve köri ile harmanlanması ile ortaya çıkar. Biryani Hindistan’ın en meşhur sokak yemeklerinden birisidir. Bu yiyecek pilav, baharat et ve sebzelerin birlikte pişer.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments