İskandinav Mitolojisi Efsanelerinden Su Samurunun Fidyesi

andvari ve loki

Son zamanlarda mitoloji sevenler İskandinav Mitolojisi hakkında Loki olmasaydı İskandinav Mitolojisinin çok kısa olacağını söylüyorlar. Gerçekten haklı olduklarını söyleyebiliriz.

Midgard Diyarı ve Su Samurunun Fidyesi

Odin, Loki ve Honir baharın gelmesiyle diğer diyarları ziyaret etmeye karar verirler. Dokuz diyardan Midgard’a vardıklarında ise kötü bir sürpriz ile karşı karşıya kalmışlardır. Geçit vermeyen bir kar fırtınası onları beklemektedir. Yollarını kaybetmemek adına güvenli bir yer bulmak için nehir kaynağını takip etmeye karar verirler. Onlar yollarına devam ederken fırtına hızı kesmiş güneş ise yüzünü Midgard’a göstermiştir. Güneş’in ortaya çıkmasıyla etraflarında olan biteni görebilmişlerdir. Bu süreç zarfında ise oldukça acıkmış olmalılar ki Loki görmüş olduğu su samurunun bir taş yardımı ile canını almıştır.

midgard

 

Loki o an tek düşündüğü yemek buldukları ve aç karınlarını doyurabilecek olmalarıydı. Su samuru ve su samurunun avı olan somon balığını alarak yiyecekleri alıp bir barınak aramaya başladılar. Yollarının ilerisinde bir çiftlik gördüler. Odin ise öncülük ederek çiftlik sahibi ile konuşmayı denemiştir. Çiftçiye, “Biz üç kişiyiz, gece burada konaklamak istiyoruz. Konaklamanın bedelini ise yiyecek ile ödeyeceğiz” dedi. Çiftlik sahibi ise gönülsüz de olsa bu teklifi kabul etti. Odin diğerlerini çağırınca çiftçinin yüzü düşmüş fakat hiçbir şey demeden içeriye girmiştir. Loki ise çiftçinin onlara karşı olan tutumunu eleştirel bir dil ile “Pek bir sıcak karşıladı bizi adam” diyerek Odin’e söyledi. Odin ise olarak “Soğuk bir karşılama, soğuk bir gecede dışarıda kalmaktan iyidir” yanıtladı.Fakat kısa bir süre sonra Çiftçi kardeşleriniz öldürüldü, katilleri ise burada diyerek içerideki çocuklarına seslendi. Oğulları Fafnir ve Regin ise duyduklarından sonra öfkeden deliye döndüler. Kardeşimiz Su samuru’nun intikamını alacağız diyerek yemin ettiler.

Babaları “Onlar da üç kişi, bizde. Bu nedenle onları gafil avlamalıyız. Elinde mızrağı olana dikkat etmeliyiz. Ben büyü ile onu güçsüz kılmaya çalışacağım” dedi. Planladıklarını uyguladılar ve üç tanrıyı da esir ettiler. Odin ise öfkeyle “Misafire böyle davranıldığı nerede görülmüş!” dedi. Çiftçi ise; “Misafir oğlunuzu öldürmüş ise artık misafir değil düşmandır. Öldürmüş olduğunuz su samuru benim oğlumdu. Avlanmak için o kılıktaydı” dedi. Çiftçi “Bu postu boşluk kalmayacak şekilde kırmızı altınla dolduracaksınız. Talep edilen Fidye budur! İçinizden birisi gidip fidyeyi getirecek, getirmez ise buradakiler canıyla öder” dedi.

Loki ise bu göreve talip olmuştu. Diğer iki tanrının ona muhtaç bir şekilde bekleyecek olması onu mutlu ediyordu. Oradan ayrıldıktan sonra ilk iş olarak Ran’a gidip sihirli ağını ödünç aldı. Elf diyarından geçerek karanlık mağaralara ulaştı orada bulunan bir göle ağını attı. Atmış olduğu ağ ile bir turna balığı yakaladı. Turna balığını eline alarak gerçek formuna dönüşmesi için sallamaya başladı. Eline almış olduğu balık aslında cüce Andvari’ydi.  Altın zengini Andvari. Loki Andvari’nin boğazını sıkarak ve ona tüm altınını istediğini söyledi.

 

 

Andvari ise vermemek istese de Loki’nin ciddiyetinin farkındaydı. O nedenle pes ederek tüm altınını iki büyük çuvala doldurdu. Loki oradan tam ayrılacakken Andvari’nin parmağındaki yüzüğü fark etti ve onu da vermesini istedi. Andvari ise yüzüğü vermemek için yalvarmaya başladı. Yüzüğün kendisinde kalması şartıyla kısa bir zaman içerisinde Loki’ye daha fazla altın verebileceğini söyledi.

Andvari ise “O yüzüğe kim sahip olursa tüm laneti üzerine alacak ve onu yok edecek Loki” dedi.Loki ise “Benim de istediğim tam olarak o zaten” dedi böylece kısa bir süre içerisinde Loki Midgard diyarına ulaştı ve çuvalları çiftçiye teslim etti. Çiftçi ise hız kesmeden altınları posta doldurmaya başladı. Böylece, çiftçinin istediği gibi post tamamen dolmuştu fakat çiftçi bıyıkta bir boşluk var bu boşluğu yüzükle dolduracağız diyerek Andvari’nin yüzüğünü de aldı. Diğer iki tanrı serbest kaldı ve ellerinden alınan silahlarını geri aldılar.

Kendini güvenceye alan Loki çiftçiye “Dinle, O hazinenin tamamını bir cüceden çaldım. O aldığın yüzükte onun ve Cüce bunları ben gönül rızasıyla vermedim. Vermediğim için bu altınları kim alacaksa ona felaket getirecek” dedi son olarak Loki çiftçiye senin felaketini izlemek için geri döneceğim dedi.

 

 

İskandinav Mitolojisindeki Dokuz Diyar adlı yazımızı okumak için tıklayınız. 

REFERANS

Kevin Crossley-Holland – İskandinav Mitolojisi

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments