Seri Katiller Serisi 3: Ted Bundy Part 1

  • Home
  • Tarih
  • Seri Katiller Serisi 3: Ted Bundy Part 1

Daha önce size iki seri katil isminden bahsetmiştim. Ancak seri katil terimini literatüre sokan kişinin kim olduğunu elbet merak etmişsinizdir. Dünyanın ilk seri katili olarak adlandırılan Ted Bundy; geçtiğimiz yüzyıla damga vuran isim, gerçek bir cani..

Ted Bundy ?

ted bundy kimdir

Dünyanın ve dolayısıyla Amerika’nın ilk seri katili olarak tanınan Ted Bundy, oldukça fazla kadın cinayetinden sorumlu tutulmuştur. Aşırı soğukkanlılıkla işlediği cinayetleri hapisteyken anlatan cani, parmaklar arkasındayken sayısız aşk mektubu almıştır. Hatta aynı dönemde evlenerek baba olmuştur.

Hayatı nı çeşitli yazarların ve senaristlerin ele aldığı Bundy, yakalandığı dönemde FBI ile iş birliği yaparak faili meçhul cinayetlerin aydınlanmasına ve başka bir seri katilin yakalanmasını sağlamıştır. Bu özelliği ile ünlü katilin, Anthony Hopkins’in mükemmel oyunculuğu ile zihinlerimize işlemiş olan Doctor Hannibal Lecter karakterinin doğuşunda ilham kaynağı olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra en iyi psikolojik gerilim filmlerinden birisi olan Amerikan Sapığı’ndaki Patrick karakterinde de Ted Bundy izleri bulunmaktadır.

 

Ted Bundy ‘nin Hayatı

ted bundy hayatı

24 Kasım 1946’da Burlington, Vermont’ta gayri meşru bir çocuk olarak dünyaya gelmiş Ted Bundy. Ve genç annesi Eleanor Louise Cowell’i yıllarca ablası olarak bilmiş. Çünkü babası olmayan bir çocuk, o dönemlerde insanlar tarafından hiç hoş karşılanmazmış. Bu nedenle annesi herkese, küçük çocuğu evlat edindiklerini ve onun kardeşi olduğunu söylemiş. Hayatının ilk dokuz yılını ablası sandığı annesi ve dedesi ile birlikte Philadelphia’da geçiren Ted, daha sonra sözde ablasıyla Washington’da yaşayan bir akrabalarının yanına taşınmış. İçine kapanık ve sessiz bir çocuk olarak tanımlanan Ted Bundy, insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyor, daha küçük bir çocukken arkadaşlık etmenin saçma olduğunu düşünüyormuş. O buradaki yeni hayatına alışmaya çalışırken, annesi de Washington’dayken bir kilisenin düzenlediği faaliyette tanıştığı aşçı Johnny Culpepper Bundy ile evlenmiş. Fazlasıyla çekingen bir çocuk olmasına rağmen, derslerde hep iyi notlar alan çocuk, her zaman sınıfın en başarılıları arasında yer almış.

 Ted Bundy Kadınlara Karşı Nefreti

Eğitimine Wilson High School’da devam ederken hırsızlık, hilecilik ve röntgencilik gibi küçük illegal işler yapmaya başlayan Bundy, aslında sosyopat bir kişiliği olduğunu bu suçlarla göstermeye başlamış. Liseden mezun olduktan sonra Washington Üniversitesi’ne başladıktan sonra Stephanie (Gerçek isim değil) adında genç ve güzel bir kıza aşık olmuştur. Ancak bu kız Bundy’i yeteri kadar olgun olmadığı bahanesiyle terk etmiştir. Bu ayrılık Bundy’de derin yaralar oluşturmuştur.

 

Ann Healy

Lynda Ann Healy

Bunun ardından çok geçmeden ablası olarak bildiği kişinin annesi olduğunu öğrenmiş ve bu kadar olayın ardından okulunu da bırakmıştır. Kadınlara karşı nefret beslemeye başlayan seri katil, insan psikolojisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için yeniden bir ün iversiteye başlamış ve Psikoloji bölümünü bitirmiştir. Sonrasında politikayla ilgilenmeye başlamış Cumhuriyetçi Parti’de çalışırken Ann Rule ile tanışmıştır. Bir yandan politika ve siyasetle ilgilenirken, diğer yandan hukuk okumak için ikinci üniversiteye başlamıştır. Ted Bundy zaman geçtikçe daha kültürlü, havalı, cool, bir adama dönüşmüştür. Kendini kanıtlama isteğiyle eski sevgilisi Stephanie’ye evlilik teklif etmiştir. Evet cevabını aldıktan iki sonra da Stephanie’yi terk etmiştir.

Siyah Saçlı, Beyaz Tenli ve Genç Kadınlar

genç kızlar

Hukuk’u yarıda bırakarak cinayetlerini işlemeye başlayan Ted Bundy, kurbanlarını eski kız arkadaşlarına benzeyen kadınları bulup içlerinden seçim yapıyormuş. Kurbanlarının hepsi ortadan ayrılmış siyah saçlı, beyaz ve genç kadınlardan oluşuyordu. Kayıtlardaki ilk cinayeti 1974 yılında yani 27 yaşındayken işlediği bilinse de Ann Rule ve Dedektif Robert D. Keppel’e göre Bundy ilk cinayetini 15 yaşında işlemiş. İlk cinayetini Tocamalı daha 8 yaşındaki bir kızı öldürerek yaptığını düşünüyorlar.

İlk caniliğini üniversite öğrencisi Joni Lenz’e yapmış. Genç kızın bodrum katındaki evine pencere camından giren Bundy, kızı ilk önce yanından hiç ayırmadığı levye ile dövmüş. Ardından çelik bir sopa ile cinsel saldırıda bulunmuş.  Ertesi gün yatağında yarı ölü vaziyette bulunan Lenz ölmemiş ancak beyninde kalıcı hasar meydana gelmiştir.

 

Yazımın ikinci bölümü için beklemede kalın.

Diğer seri katil yazılarımız için  Ed Gein  ve Albert Fish

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
4311
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] partı halen okumadıysanız önce buraya tıklayarak Ted Bundy Part 1‘i okumanızı tavsiye ederim. Seri katil terimini literatüre sokan kişinin kim olduğunu […]

trackback

[…] Bir önceki seri katil yazımızı incelemek için buraya tıklayınız. […]