BALBAL NEDİR? ESKİ TÜRKLERDE NE ANLAMA GELİRDİ?

  • Home
  • Tarih
  • BALBAL NEDİR? ESKİ TÜRKLERDE NE ANLAMA GELİRDİ?

Balbal nedir? Eski Türklerde ne anlama gelirdi? neden dikilirdi?

BALBAL

Türk töresinin temel unsurlarından biri olan Balbal , mezar başlarına dikilen, tahta veya taşların “kaba biçimlerde” insan sureti verilerek yontulduğu heykellerdir. Bu heykellere ‘’Bediz’’ veya ‘’Bugut Taşı’’ adı da verilir. Heykeller farklı boyut ve büyüklüktedir.

Araştırmalar sonucunda rastlanan bir durum ise balbal harici taşların dikildiğidir. Bu taşlarda ise ölen kişinin kendisinin veya eşinin suretinin olduğu gözlemlenmiştir. Ünlü seyyah İbn-i Fadlan da seyahatnamesinde balballardan bahsetmiştir.

Oğuzların inancına göre, her bir balbal ölen kişinin öldürdüğü kimselerin ruhunu simgeliyordu. Ve bu kişilerin öteki dünyada onların hizmetkarları olacağı düşüncesi de hakimdi.

Balbal

Balbal inancının bir diğer göstergesi ise Türk geleneklerinde ahiret inancının da olduğunu bizlere göstermiş olmasıdır. Çünkü bu heykelleri dikmenin bir diğer amacı, ölen ruhları bir surete büründürerek topluma verebileceği zararı önlemektir.

Balbal sayısının fazlalığı da bizlere bazı mesajlar verir. Ölen kişinin ne kadar yiğit olduğunu anlamamızı sağlar. Yapılan kazılarda anlaşılan şudur ki tüm Türk devletleri bu geleneği yaşatmıştır. Bu geleneğin yalnızca Türklere özgü olması, Türklerin savaşçı bir millet olmasının bir sonucudur.

 

Devasa İnsan Kafası Heykelleri: Moai Heykelleri

Paskalya Adasının her yerinde taşlardan yapılmış devasa insan kafası heykelleri vardı. Burada yaşayan, dünyada kendilerinden başkasının yaşamadığını düşünen Rapanuiler tarafından yapılmış ve bilinene göre 13.-15. yy ‘da adaya yerleştirildi. Heykellere halk tarafından ‘’MOAİ’’ adı verildi.

Bu heykellerin ilgi çeken ve diğer heykellerden ayıran belli başlı belirgin özellikleri vardı. Geniş bir alın, uzun burun, dikdörtgen kulak, kalın kaşlar, iri gözler gibi belirgin yüz hatları bulunuyordu. Heykellerin sadece baş kısmından ibaret olduğu düşünülmekteydi fakat 2012 yılında yapılan araştırmalara göre heykellerin toprak altında gövdelerinin de bulunduğu arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarıldı.  Devasa İnsan Kafası Heykelleri: Moai Heykelleri yazımızı okumak için tıklayınız.

 

EDA ÜÇKARIŞOĞLU

 

Dünyanın En Büyük Budası: Leshan Budası yazımızı okumak için tıklayınız.

Büyüleyici Tarihiyle Nemrut Dağı yazımızı okumak için tıklayınız.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments