DEVASA İNSAN KAFASI HEYKELLERİ: MOAİ HEYKELLERİ

  • Home
  • Gündem
  • DEVASA İNSAN KAFASI HEYKELLERİ: MOAİ HEYKELLERİ

Paskalya Adasının her yerinde taşlardan yapılmış devasa insan kafası heykelleri vardı. Burada yaşayan, dünyada kendilerinden başkasının yaşamadığını düşünen Rapanuiler tarafından yapılmış ve bilinene göre 13.-15. yy ‘da adaya yerleştirildi. Heykellere halk tarafından ‘’MOAİ’’ adı verildi.

Moai Heykelleri

Paskalya Adasının her yerinde taşlardan yapılmış devasa insan kafası heykelleri vardı. Burada yaşayan, dünyada kendilerinden başkasının yaşamadığını düşünen Rapanuiler tarafından yapılmış ve bilinene göre 13.-15. yy ‘da adaya yerleştirildi. Heykellere halk tarafından ‘’MOAİ’’ adı verildi.

Bu heykellerin ilgi çeken ve diğer heykellerden ayıran belli başlı belirgin özellikleri vardı. Geniş bir alın, uzun burun, dikdörtgen kulak, kalın kaşlar, iri gözler gibi belirgin yüz hatları bulunuyordu. Heykellerin sadece baş kısmından ibaret olduğu düşünülmekteydi fakat 2012 yılında yapılan araştırmalara göre heykellerin toprak altında gövdelerinin de bulunduğu arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarıldı.

Heykellerin en büyüğü 10 m, 80 ton ağırlığındaydı. Fakat yapımı tamamlanmış olsaydı en büyük heykel ünvanını 20 m, 270 ton ağırlığındaki bir başka heykel alacaktı. Heykellerin anormal özelliklerinden biri de oran olarak eşitsizliğiydi. Baş oranı vücuda 8/3 oranındaydı.

Heykellerin büyük çoğunluğunun duruşuna bakıldığında sırtlarının okyanusa dönük olduğu görüldü. Bunun sebebi ise halkın inanışına göre heykellerin halkı koruduğunu ve bununla görevli olduğunu düşünmeleriydi. Okyanusa bakan heykellere ise ‘’Ahu Akivi’’ adı verilmiştir ve bunlar adanın kutsal bölgelerine yerleştirilmiştir. Dikkatleri çeken bir başka heykel ise adada yalnız başına bırakılmış, çökmüş pozisyonda bulunan ‘’Tuku Turi’’ adı verilen ve bilim adamlarına göre dönemin şarkıcısı olduğu varsayılan heykeldi. Tarihçilere göre yerli halk festivallerde çömelerek onu dinliyordu. Heykel diğerlerinden farklıydı, başı kalkık ve sakalının olmasıyla insana daha çok benzetilmişti.

Peki, bu oldukça ağır ve uzun heykeller, o dönem koşulları göz önüne alındığında adaya nasıl taşındı?

Avrupalılar 1722 yılında adaya geldiklerinden ada nüfusu 1500-3000 civarındaydı ve düşünülene göre bu kadar az kişi bunları nasıl yapılıp taşınmıştı? Uzaylılar tarafından getirildiği söylense de yapılan araştırmalar daha gerçekçi sonuçlar elde edildi. Heykeller volkanik patlamalar sonucu oluşan tüften yapılmıştı ve adada volkanik bir arazi üzerindeydi.

Bilim adamları bu heykellerin taşınma yolunu anlamak için kopya heykellerle dönemin aletleriyle taşımaya çalıştılar fakat bunu başaramadılar. Daha sonra Amerikalı bir arkeoloğun bulduğu teknik ile 10 ton ağırlığında heykel halatlar yardımıyla taşındı.

Bir diğer merak uyandıran soru ise ada nüfusunun nasıl bu kadar azaldığıydı?

Moai heykelleri konusunda çok fazla teori üretilmişti fakat bu halk bilinenin aksine tarımda çok fazla ilerlemiş, üretimi daha verimli hale getirmek için toprağı tüfle zenginleştirmiş, uzun yıllar refah ve huzur içinde yaşamıştır. Araştırıp söylenene göre, Avrupalıların buraya gelip bu halkı buradan çalıştırmak için alıp götürmesiyle ada nüfusu gün geçtikçe azaldı ve bitti.

 

 

 

Diğer gündem yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
19
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Moai Heykelleri yazımızı okumak için tıklayınız. […]

trackback

[…] Bu heykellerin ilgi çeken ve diğer heykellerden ayıran belli başlı belirgin özellikleri vardı. Geniş bir alın, uzun burun, dikdörtgen kulak, kalın kaşlar, iri gözler gibi belirgin yüz hatları bulunuyordu. Heykellerin sadece baş kısmından ibaret olduğu düşünülmekteydi fakat 2012 yılında yapılan araştırmalara göre heykellerin toprak altında gövdelerinin de bulunduğu arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarıldı.  Devasa İnsan Kafası Heykelleri: Moai Heykelleri yazımızı okumak için tıklayınız. […]