Biraz Kendimizi Sevelim…

Biraz kendimizi sevelim…

İnsanoğlunun en büyük eksiklikleri nelerdir diye sorsak binlerce ağızdan farklı farklı cümleler duyarız. Başkalarına bakarız, başkalarının mükemmel hayatlarına… Ön plana onların yaşantısını koyar hayıflanırız. Kendi içimizde gerçekleştiremediğimiz değişimi tamamlamış bireyleri içten içe kıskanırız. Oysa ki bir birey sadece kendisi için yaşar. Yani bir birey sadece kendisi için yaşamalı öyle değil mi?

Artılar, eksiler, eksiklikler, sorunlar ve daha nicesi her geçen gün kendi içimizdeki bağın zedelenmesine neden oluyor. Zedelenmesini sağlayan ise gün sonunda bireyin kendisi oluyor. Sürekli başkalarına kulak vererek kendimize olan güvenimizi, sevgimizi yitiriyoruz. Neticede ise kendisini sevmeyen, kendi varlığına tahammül edemeyen sürekli değişmek isteyen fakat bunu çevresinden bekleyen insanlara dönüşüyoruz. Özü kaybediyoruz. Güzelliklerimizi hiç ediyor ve toplum içerisinde erimesine fırsat veriyoruz.

Bunu böyle yapmak yerine, bir başkasının hayatını kendimize temel almak yerine yeniden başlasak nasıl olurdu sahiden hiç düşündünüz mü? Kendin olabilmeyi, özgün kalabilmeyi, hayatın akışına karşı kendi kararlarınla varlığınla set kurabilmeyi. Şöyle yapsak mesela nasıl olur. Kendimizle ilgili artı ve eksileri not alsak. Kendimize bir başkasının gözünden bakmasak. Kendimizi tanısak, kendimize değer versek, özümsesek. Kabul etsek ve neticesinde sevmeyi öğrensek.

Görüyoruz ki günümüzde toplum içerisinde ve sosyal mecralarda yer alan insanlara sıralanan binlerce iltifat sözcüğü var. İnsanlara sıralanan bu iltifatların, güzel sözlerin nedeni geri dönüş almak, sevildiğini hissetmek değil mi? Onlara ettiğimiz kadarını hatta o kadar olmak zorunda bile değil yarısını kendimize söylesek ruhumuzu güzelleştirsek daha iyi olmaz mıydı?

Bu yollardan geçen her birey gibi sadece kendimizi sevelim istiyorum. Kendini sevmek kötü bir şey değildir. Mutlu olmanın yollarından sadece birisi kendini seversen, doğayı seversin, doğayı seversen insanlığı kabullenirsin.

Son olarak, geçtiğiniz yollarda kendinizi bulabilmeniz dileğiyle…

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız…

İyi hissettirecek bir şeyler dinleyelim… 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments