Dünyanın En Büyük Budası: Leshan Budası

  • Home
  • Gündem
  • Dünyanın En Büyük Budası: Leshan Budası

71 metre uzunluğundaki dünyanın en büyük Buda heykeli olan Büyük Leshan Budası, altı aylık bir aradan sonra tekrar ziyarete açıldı.

Leshan Budası

71 metre uzunluğundaki dünyanın en büyük Buda heykeli olan Büyük Leshan Budası, altı aylık bir aradan sonra tekrar ziyarete açıldı. Çin’in Sichuan eyaletinde bulunan ve 1996 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen heykeli görmek için hemen planlarınızı yapmaya başlayın.

Çin’deki en olağanüstü yapılardan biri olan Büyük Leshan Budası, uzun süren onarım aşamasından sonra tekrar ziyaretçilerine kapısını açtı. Sichuan Eyaletinde yer alan ünlü dev antik Buda heykeli, özellikle turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. İnşa edildiği günden itibaren dünyanın en büyük Buda heykeli olarak bilinen Leshan Budası, Emei Dağı’nın karşısında yer alıyor. Aslında Çin sınırları içinde bu heykelden teknik olarak daha uzun ve büyük başka bir Buda heykeli bulunsa da, bu heykel 1997-2008 yılları arasında inşa edildiği için Tang Hanedanı döneminde yapılan Buda, en eski büyük heykel olarak öne çıkıyor.

Leshan Budası

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre, Buda heykelinin bir süre boyunca kapalı tutulmasının sebebi, heykelin gövdesinde meydana gelen çatlaklar. Geçen sene Kasım ayında onarımına başlanan  Buda, 26 Nisan itibariyle tekrar halkın ziyaretine açıldı.

1300 yıllık, yaklaşık 71 metre uzunluğundaki heykel, doğrudan Leshan Dağı’nın kaya yüzüne oyulmuş görüntüsüyle, ziyaretçilerini hayrete düşüren bir yapıya sahip. Heykelin sekizinci yüzyılda, Tang Hanedanlığı döneminde, 90 yıllık bir süre boyunca inşa edildiği düşünülüyor.

2000 yılından bu yana ilki 2001’de diğeri ise 2007 yılında olmak üzere iki kere onarılan ve içine bir drenaj sistemi kurulan heykelde, son restorasyonla birlikte daha etkin bir onarım için 3D görüntüleme ve drone araştırmalarının yapılması için ileri teknoloji kullanıldı.

Leshan Budası’na nasıl gidilir?

Leshan Budası

Şehir merkezinde bulunan Buda, kuzeydeki Chengdu şehir merkezine yaklaşık 140 km, Chengdu Shuangliu Uluslararası Havaalanı’na 150 km uzaklıkta bulunuyor. Şehirlerarası yüksek hızlı tren, otobüs ve feribot ile heykele ulaşabilirsiniz.

 

 

Leshan Budası Videosunu tıklayarak izleyebilirsiniz.

Diğer Gündem yazılarımızı incelemek için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
23
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Dünyanın En Büyük Budası: Leshan Budası yazımızı okumak için tıklayınız. […]