Sağcı Solcu Terimleri Nereden Geliyor?

Nereden çıktı bu sağcılık-solculuk? Siyasi görüşleri temsil eden sağcı-solcu terimleri Fransız Devrimi sırasında siyasetçilerin oturma düzenlerinden ortaya çıkmış.

Sağcı Solcu Terimleri Nereden Geliyor?

Siyasi görüşleri temsil eden sağcı-solcu terimleri Fransız Devrimi sırasında siyasetçilerin oturma düzenlerinden ortaya çıkmış. Ülkemizde “solcu” denildiğinde sosyalist sağcı denildiğinde de muhafazakâr görüşlü kişiler kast edilmektedir. Bu karşıt anlamlı iki kavramın ortaya çıkmasına Fransız Devrimi sırasında siyasetçilerin oturma düzenleri neden olmuştur.

 

Kral XVI. Louis döneminde Kurucu Meclisi üyeleri kralın yetkilerini belirlemek için bir araya gelmişlerdi ama derin bir fikir ayrılığına düşerler. Kralın yetkilerinin sınırlanmasını talep edenler ve o zamanki toplum düzeninin ilerici görüşlü burjuvazi temsilcileri, köylü hakkını ve ileriyi savunan, değişimi isteyen insanlar da sol tarafa oturdular. muhafazakar, aristokrat ve monarşi destekçileri kralı destekleyenler ise sağ bölümünde oturmuşlardı. İşte sağ ve sol terimleri, 1789 yılında Fransa’da bu şekilde kendiliğinden doğdu. O dönem ve insanları tarihe karıştı ama sağ ve sol kaldı.

Sağ ve sol kavramları insanlar tarafında uzunca bir süredir, ait olunan bir kimlik ya da karşıdakine yapıştırılan bir etiket olarak kullanılmakla birlikte, içeriği ve boyutları net olarak kestirilemeyen kavramlardır. Bu kavramların kullanımı günümüzde de devam etmekte olup, günümüz siyasal ideolojileri sağ-sol ayrımına nispetle konumlandırılmaktadır.

Komünizm ve Faşizm sırasıyla sol ve sağ uçları oluşturur. Bu bağlamda onlar “aşırı sol” ve “aşırı sağ” olarak da adlandırılır. Komünizm; devrimci, mevcut düzeni kökünden değiştirmeye yönelik ve eşitlikçi bir siyasal ideoloji olduğu için soldadır. Faşizm ise milliyetçilik, din, gelenek, hiyerarşi ve otorite gibi kavramlara olan vurgusuyla sağda yer alır.

Ekmek Yoksa Pasta Yesinler! yazımızı okumak için tıklayınız.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Yazının devamını okumak için tıklayınız. […]