GEÇMİŞTEKİ YILDIZLAR:MICHEAL JACKSON

MICHEAL JACKSON

 THE JACKSON 5

 

Micheal, 29 Ağustos 1958 yılında Amerika’nın Indiana eyaletinde doğdu. Katherina ve Joseph çiftinin çocukları olarak dünyaya gelen Micheal’in tam adı Micheal Joseph Jackson ’dır. Babası fabrika işçisiydi ancak müziğe karşı büyük bir tutkusu vardı. Boş zamanlarında gitar çalıyordu. Toplamda 9 çocuğu olan Joseph çocuklarına da bu tutkuyu öğretmişti.

60’ların başında Joseph, çocukları Jackie, Jermaine, ve Tito ile “The Jacksons” müzik grubunu kurdu. Daha sonra bu grup kulüplerde çalmaya ve yarışmalara katılmaya başladı. Micheal kardeşlerine göre müziğe erken başlamıştı. Babası onun bu yeteneğini fark etmiş ve 1963 yılında 6 yaşındayken kardeşi Marlon ile gruba alındı. Grubun adı artık “The Jackson 5” olmuştu.

1968’e kadar grup amatör olarak çalışmaya devam etti. Bir gün New York’ta bir yarışmaya katıldılar ve birinci oldular. O dönemin en ünlü R&B plak şirketinin kurucusu Berry Gordy’nin dikkatini çekmişlerdi. Grup, 1968’de Motown ile anlaşma imzalayarak Kaliforniya’ya taşındı. Motown plak şirketi albümleri çıkartmaya başlamıştı. İlk dört teklileri listelerde bir numaraya yükselmişti. The Jackson 5 70’lerin başında Soul vokal ve zenci popun dünya çapındaki temsilcisi konumundaydı.

Micheal ise müziği dansıyla harmanlayıp insanlara sunuyordu. Onun kendine özgü dansı ve güçlü sesi grubu yükselten en önemli etkenlerden biriydi. Micheal 1971-76 yıllarında grubuna bağlıydı ve Motown ile solo albümler çıkartmıştı. Böylece Micheal kişisel gelişim ve kariyerine başlamış oluyordu.

Her şey yolunda giderken 1973’ten sonra grubun satışları düşmeye başlamıştı. Plak şirketi dizginleri eline almaya çalıştı ancak grup daha fazla katlanmak istemeyerek şirketlerini değiştirdiler. Ancak kardeşlerden birisi şirket sahibi Berry Gordy’in kızı ile evliydi. Bu nedenle şirkette kaldı ve grup isim hakkını kaybetti. Gruba en küçük kardeşin dahil edilmesiyle birlikte “The Jacksons” ismini aldılar.

MİCHEAL’İN YÜKSELİŞİ

 

Micheal 1978’de bir müzikal filmde oynamıştı. Bu film onun hayatı için bir dönüm noktası olmuştu. Bu müzikal esnasında Micheal, Quincy Jones ile tanışmış ve kariyeri için bir adım atmıştı. İkili bir ortaklık kurarak Micheal’in ilk solo albümünü yaptılar.

Micheal’in ilk bağımsız solo albümü “Off The Wall” yayınlanmıştı. Bu albüm dünya çapında ses getirmişti. Bu albümdeki en hit şarkılar albümün satış rakamlarının yükselmesinde büyük rol oynamıştı. Micheal, pop müziğin idolü haline gelmişti. Bununla birlikte Micheal, 1980 yılında, American Music Awards tarafından 3 dalda ödüle layık görülmüştü. Micheal devamında, 1980 Şubatında ilk Grammy ödülünü aldı.

Bu ünün özel bir sebebi vardı. Albümün altyapısı düzenlenirken disco ve funky tarzı ritimleri de kullanıldı. Bununla Micheal’e özel bir müzik türünün ortaya çıkması sağlanmıştı. Bununla birlikte Micheal artık “pop idöoü” sözcüğü ile anılmaya başladı. 1982 yılında Micheal onun için dönüm noktası olan “Thriller” albümünü çıkardı. Bu albümün istisnasız her şarkısı hit olmuştu. Bugünde bilinen “Beat It”, “ Billie Jean” şarkılarıyla satış rekorları kırmaya başladı.

Micheal’in yaşadığı ilklerden biri de MTV’nin Billie Jean klibini yayınlamasıydı. MTV ilk defa bir siyahi şarkıcının klibini yayınlamıştı. Micheal Jackson’ın Billi Jean şarkısında yaptığı “Moonwalk” dans hareketi büyük ilgi çekmişti. Bundan sonra Moonwalk Micheal Jackson imzası niteliği taşıyan bir dans olarak tarihe yazıldı.

1984’te Micheal, 12 dalda Grammy ödüllerine aday gösterildi. Bu ödüllerden 8 tanesini aldı. Bu geceyle birlikte Micheal, bir gecede en çok ödül alan sanatçı unvanını almıştı. Thriller albümü 1984’te Micheal’a, 8 Amerikan müzik ödülü, Amerikan video ödülü, 3 MTV müzik ödülü ve “ Üstün Başarı” ödülü kazandırmıştı.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
68
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Diğer yazılarımız için tıklayınız. […]

trackback

[…] GEÇMİŞTEKİ YILDIZLAR:MICHEAL JACKSON yazımızı okumak için tıklayınız. […]