GEÇMİŞTEKİ YILDIZLAR: MARILYN MONROE

Marilyn çalkantılı ve acılı bir çocukluk geçirmiştir. Ancak oyunculuk serüvenine başlayarak adını en iyi aktristler listesine yazdırmayı başarmıştır. O, ölümünden sonra bile en iyi kadın oyuncu unvanını korumuştur.

                                                                       

                                                                           MARILYN MONROE

 

 Acılarla Geçen Çocukluğu

MARİLYN MONROE

Marilyn Monroe, 1 Haziran 1926’da Los Angeles’ta doğdu. Asıl adı Norma Jeane Mortenson olan Marilyn’in annesi Glady Dearl Baker’dır. Babasının kim olduğu hala belli değildir. Marilyn’in annesi Glady’e şizofreni teşhisi konulmuş ve hastaneye kaldırılmıştı. Marilyn’in zorlu hayatı bundan sonra başlamıştı. Marilyn annesi hastaneye kaldırılınca yetimhanede ve koruyucu ailelerin yanında kalmaya başlamıştı.

7 yaşına kadar dindar bir ailenin yanında kalmıştır. Annesi hastaneden çıkınca birlikte yaşamaya başlamışlar ancak annesi Glady’in akıl sağlığı kötüleşmeye başlamış ve tekrar hastaneye yatırılmıştı. Marilyn, annesinin arkadaşı Grace Mckee ile yaşamaya başladı. Grace 1935’te evlenince Marilyn tekrar yetimhaneye dönmek zorunda kalmıştı. Los Angeles yetimhanesinde yaşayan Marilyn’i Grace, 2 yıl sonra tekrar yanına aldı ancak bu sefer Marilyn Grace’in eşi tarafından taciz edildi.

Marilyn henüz 9 yaşındaydı. Yaşanan bu olaydan dolayı halası Olive Brunings’in yanına yerleşti. Ancak burada da halasının oğulları tarafından taciz edildi. Daha sonra Marilyn, diğer halası Ana Lower’in yanına taşındı. Ancak halası yaşlıydı ve bir süre sonra rahatsızlandı. Marilyn bu nedenle Grace’in yanına dönmek zorunda kaldı.

Marilyn, 16 yaşındayken komşusunun 21 yaşındaki oğluyla evlendi ancak bu evlilik 4 yıl sonra bitti. Marilyn, boşandıktan sonra The Blue Book mankenlik ajansında modellik yapmaya ve aynı zamanda oyunculuk-şarkıcılık eğitimi almaya başladı.

Kariyeri

MARILYN MONROE

Kısa sürede bu ajansın başarılı bir modeli olmayı başarmış ve fotoğrafları magazin dergilerinde yayınlanmaya başlamıştı. Aynı zamanda Marilyn, 20th Century Fox yöneticisinin dikkatini çekmişti. Marilyn için bir deneme çekimi ayarlayan Ben Lyon, onunla 6 aylık bir kontrat imzaladı. Ben Lyon’un önerisi ile Marilyn, Norma Jeane Morteson olan ismini Marilyn Monroe olarak değiştirmişti.

“Scuda Hoo! Scuda Hey!” ve “Dangerous Years” adlı filmleri çektiler. Ancak bu iki filmin başarısız olmasından ve Fox şirketinin Marilyn ile yeni bir kontrat imzalamamasından dolayı Marilyn, sinemadan uzaklaşmış ve modelliğe devam etmiştir. Aynı zamanda oyunculuk eğitimi almaya da devam etmiştir. Bundan dolayı o, “Ladies of the Chours” filminde ilk kez şarkı söylemiş ve dans etmişti.

Ardından “The Aspalth Jungle” ve “All About Eve” filmlerinde boy gösterdi. Bu filmlerde kısa rollerde oynasa da eleştirmenlerin dikkatini çekmişti. Daha sonra 4 filmde daha küçük rollerde oynadı. Marilyn, küçük ve dikkat çekmeyen rollerde oynasa da oldukça ilgi çekiyordu.

RKO yöneticileri Marilyn’i “Clash of Night” filminde oynattılar. Film başarı gösterince Fox, Marilyn’i tekrar bünyesine almak istedi. Marilyn’i “Monkey Business” adlı komedi türündeki filminde oynattı. Eleştirmenler artık Marilyn’in başarısını görüyorlardı.

Diğer yazılarımız için tıklayınız.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
95
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments