Yerli Otomobil TOGG

Yerli Otomobil TOGG nedir? Bu fikir nasıl ortaya çıktı? Özellikleri nelerdir? 2022 yılının son çeyreğinde yollara inmesi beklenen yerli otomobil hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

TOGG Nedir?

TOGG, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltmasıdır. İlk elektrikli yerli otomobil markasıdır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı yerli otomobil üretilmesine yönelik çağrı sonucunda ülkemizdeki büyük firmaların bu girişim için bir araya gelmesiyle 2017 yılında çalışmalara başlanıldı.

Anadolu Grubu, Kök Grubu, BMC, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Zorlu Grubu (Vestel) ve Turkcell’in bir araya gelip kurdukları Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. çatısı altında toplanan bu firmaların her biri %19 oranın da ortaklık hakkına sahiptirler. Merkezi Gebze/Kocaeli olan TOGG’un CEO’su kariyerinde bir çok başarılı projeye imza atmış olan Gürcan Karakaş’tır.

TOGG Nasıl Ortaya Çıktı?

1960’larda üretilen Devrim arabalarından beri yani yaklaşık 60 yıllık bir hayalin gerçekleşmesi için Cumhurbaşkanımızın özgüveni ve kararlı tutumuyla birlikte 100’den fazla Türk mühendisin 7 gün 24 saat çalışmaları sonucunda geliştirilen TOGG, Bilişim Vadisi olarak bildiğimiz Gebze’de inşaatı devam eden fabrikada seri üretime geçmesi planlanıyor.

Peki Yerli Otomobilin Özellikleri Neler?

Elektrikli ve doğa dostu olacak bu otomobil modüler bir şasiye sahip ve teknolojiyle donatılarak kolayca entegrasyonu sağlanabilecek bir yapıda olacak TOGG, aynı zamanda bir taşıta göre çok fazla güçlü bir interneti kaportasında barındırıyor olması işleri ilginçleştiriyor.

Bu internet ne işe yarayacak diye düşünürsek eğer aklımıza otonom sürüş, sürekli güncellenebilir yazılımlar ve bununla birlikte bir elektrikli otomobil de en çok ihtiyaç olan güç tüketiminden bahsedebiliriz.

Kısaca sizin şehir içerisindeki hareketlerinizi bir bulut depolamaya kaydederek belirlediğiniz konumlara belki de direksiyona hiç dokunmadan gitmenizi sağlayabilir. Bunu yaparken de bir sanal bilgisayar tarafından kontrol edildiği için güç tüketimi de bir insanın harcadığına oranla daha olacaktır.

  • Batarya kapasitesinden bahsetmişken proje kapsamında vaat edilenlere  göre 30 dakika gibi bir sürede 0’dan %80 pil oranına ulaşabileceği söyleniyor.
  • Yüksek çarpışma dayanıklılığı sayesinde uluslar arası otomobil güvenlik testi kuruluşlarının başında gelen EuroNCAP standartlarına karşı hazır olan yerli otomobilin 2022 yılında bu testlerden tam puan alarak yollara çıkması bekleniyor.

Peki ya fiyatı?

Resmi olarak açıklanmamış olsa da söylentilere göre tam donanımlı bir TOGG’a sahip olmak için yaklaşık 30 ila 40 bin doların gözden çıkarılması gerektiği düşünülüyor.

 

Türkiye’nin ilk yerli arabası olan Devrim Arabası hakkında yazmış olduğumuz yazıyı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1431
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments