Türk Kahvesi Neden Su İle İkram Edilir?

  • Home
  • Gündem
  • Türk Kahvesi Neden Su İle İkram Edilir?

Faydaları saymakla bitmeyen ve hayatımızda büyük bir yeri olan Türk kahvesi , 2013 yılında UNESCO’nun ” Somut Olmayan Kültürel Miras” listesine girmiştir. Türkler için kahve ikramı bir gelenektir ve bu önemli geleneğimizde kahve su ile ikram edilir. Peki neden hiç düşündünüz mü?

Türk Kahvesi Neden Su İle İkram Edilir?

Osmanlı zamanlarından günümüze kadar varlığını sürdürmüş olan bu uygulamanın aslında bir kaç sebebi var. Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde ev sahibi hemen kahve ikramında bulunur, yanına da bir bardak su koyarmış. misafir önce suyu içerse bu misafirin aç olduğu anlamına gelirmiş, hemen sofra kurulurmuş ancak misafir önce kahveyi içerse misafirinin karnının tok olduğu sadece muhabbet etmeye geldiği anlaşılırmış. Yani misafir aç olduğunu söylemez, su ile ima edermiş. Ev sahibi de ” aç mısın , tok musun? ” diye sormadan bu yöntemle ne yapması gerektiğini anlarmış.

Aynı dönemde kahvenin padişaha sunumu da su ile yapılıyormuş ancak bu sunum şeklinin sebebi ise epey farklıymış. sarayda padişahın yiyeceği yemeklerin zehirli olup olmadığını anlamak için önceden tadan, çeşnicibaşı olarak bildiğimiz kişiler; Türk kahvesini de tatmak zorundalarmış ve Türk kahvesi sadece padişaha özel tek kişilik cezvede yapıldığı için tadamıyorlarmış. Padişahın güvenliğini sağlamak için bu duruma sarayda farklı bir çözüm geliştirilmiş: Padişah kahveyi içmeden parmağını önce kahveye sonra suya batırırmış ve kahvenin suda dağılışından kahvenin zehirli olup olmadığı anlaşılırmış.

Tüm bu geleneksel yönlerin dışında bilimsel açıdan bakacak olursak kahve böbrek taşlarının oluşumuna sebep olan oksalat bileşenini içermektedir ve su, kahveyle birlikte tüketildiğinde kahvede buluna oksalatın atılmasına yardımcı oluyor.

Kahvenin yanında yapılan su ikramının bir çok yönünü inceledikten sonra en temel ve basit açıklamasına gelecek olursak kahve ile ikram edilen su tat dağılımını ve ağzın telveden arınmasını sağlıyor. Kahveden önce içilen bir kaç yudum su ağzı önce ki tatlardan arındırıyor. böylelikle ağızda sadece kahve aroması hissediliyor. Bu sayede keyifle içtiğimiz kahve bittiğinde üzerine içtiğimiz su ise kahvenin acılığını gidermek ve ağzı telvelerden arındırmak için birebir.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments