Tanrılar ve Tanrıçalar 3 : Athena (Savaş ve İlham Tanrıçası)

Yunan Mitolojinde bulunan zeka, sanat, ilham, barış ve strateji tanrıçasıdır.Roma Mitolojisine göre Minerva olarak adlandırılır.

 

Athena

Büyük Olimpos Dağı bu yeni Tanrıça’nın doğuşu ile sarsıldı. Toprak’tan müthiş bir gürültü çıktı. Denizler kabarmaya dalgalar coşmaya başladı.

Ve Zeus çıkardı bir gün kendi kafasından

Çakır gözlü yaman Athena’yı,

O dünyayı birbirine katan tanrıçayı,

O hiç yorulmadan orduları yöneten,

O cenk ve savaş bağrışmalarından hoşlanan,

Yüceler yücesi sayılan tanrıçayı.”

 

Tanrıça Athena, Yunan Mitolojinde bulunan zeka, sanat, ilham, barış ve strateji tanrıçasıdır.
Roma Mitolojisine göre Minerva olarak adlandırılır. Babası mitolojide tanrıların başı Zeus, annesi ise Zeus’un ilk karısı olan ve Hikmet tanrıçası olan Metis’tir.
Athena’nın sembolleri, zeytin dalı, mızrak, kalkan ve baykuştur. Sembollerinden olan Mızrak savaşı, zeytin dalı barışı, gök gözlü baykuş ise bilgeliği temsil eder.

Tanrıça Athena, Atina kentinin koruyucusu ve baş tanrıçasıdır, kentin ismi de baş koruyucusundan gelmiştir. Athena ve Onun sembol ettiği karakterler birçok kültürde benzerlikler gösterir. Aynı zamanda Troya savaşında Akhalara yardım etmiş ve tahta atın yapımında yardımcı olmuştur. Athenanın özel bir kalkan taşı vardır. Bu kalkanın ismi Aegis olarak bilinir.
Aegis’in üzerinde, değişik süslemelerin yanı sıra Medusa’nın baş kısmının resmi bulunur. En güçlü orduları bile bozguna uğratan Tanrıça Athena, Zeus’un yıldırımlarını da
kullanabilen tek çocuğudur. Gigantlar arasında bulunan karşıtı Enceladus’dur.

Temel özellikleri kentle ilgilidir. Bu durumdan dolayı Artemis’in karşıtıdır. Athena’nın Yunan uygarlığı önceden gelen bir tanrıça olduğu ve daha sonra Yunan halkı tarafından benimsendiği düşünülür. Fakat Yunan ekonomisi, Minos uygarlığından ayrı olarak önemli oranda askeri temele dayandığı için, İlk zamanlarında evcil işlevlerini korumak ile birlikte zaman geçtikçe Savaş Tanrıçasına dönmüştür.

Savaşın kaba güç yönünden tanrısı olan Aresin aksine strateji ve zeka yönünü temsil eden Tanrıça Athena’nın Ares’ten farkı budur. Ayrıca el sanatlarının bazılarını temsil eden Athena, trompet, flüt, çömlek, tırmık, saban, gemi ve savaşta kullanılan at arabası onun icatlarındandır.

Tanrıça Athena; Herkül, Perseus, Odysseus gibi birçok kahramana da yardım etmiştir.

Sembolleri : (Zeytin, Baykuş, Yılan, Miğfer, Mızrak ve Aegis)

Tanrılar ve Tanrıçalar 2: Kirke (Büyücü Tanrıça)

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
651
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Athena tarafından Gorgonlardan Medusa‘yı öldürmekle görevlendirilir. Athena ve Hermes ona bu […]