ORTAÇAĞ EFSANELERİNE GÖRE TEK BOYNUZLU AT

tek boynuzlu at efsanesi

Tek boynuzlu at…

Eşsiz güzelliği ile anlatılara çizgi film ve dizilere konu olmuş bu hayvanın tarihsel süreç içerisinde  hangi konular ile bağdaştığını biliyor muydunuz? Mitolojik olaylara ve yaratıklara( hayvanlara) ilgisi olanlar illa ki biliyordur. Peki ya ilgisi olmayanlar… İşte tamda bu durumdan ötürü yeni bir yazı ile siz değerli Gossive okuyucularının karşısındayız. Orta çağın o mistik gizemli dünyasının perdesini biraz aralamaya var mısınız?

tek boynuzlu at

ORTAÇAĞ EFSANELERİNE KONU OLAN TEK BOYNUZLU AT

 

Orta çağı isterseniz mistik isterseniz de karanlık bir dönem olarak adlandırabilirsiniz. Fakat ortada bilinen bir gerçek vardır ki ortaya çıkan her yenilik beraberinde merak duygusunu da getirir.

Özellikle ytek boynuzlu ateni bir dinin ortaya çıkması ve daha öncesinde insanların mitolojik tanrılara tapınması gibi durumlar ise bu efsanevi yaratığın varlığına inanmayı kolaylaştırmıştır. Belki de bu nedenle orta çağda insanlar Hz. İsa’yı tek boynuzlu atla özdeştirmişlerdir.  Dinin getirmiş olduğu belli başlı kurallar ve önceki inanışlarından kalan mitoloji iç içe geçtiğinden ötürü ve akabinde İncil’de yer alan çeviri yanlışlıkları bu durumu desteklemiştir. Eski Ahitte geçen ifadeler, Yunanlı yazarların eserlerinde yer alan bilgiler bize tek boynuzlu atların özellikleri ve inanç ile ilgili bilgiler sunmaktadır. Bu atlara sadece bakire kızların dokunabilmesi ise yine Hz. İsa ile bağdaştırılıyor olsa gerek Hz. İsa’nın annesinin rahmine düşmesinden kaynaklanmaktadır.

O halde bu tek boynuzlu atların özellikleri neler…. Neler onları merak uyandırıcı kılıyor bir bakalım.

  • Tek boynuzlu at bir sihir sembolüdür. Sihir güçlerinin de efsane olduğu bilinmektedir.
  • Boynuzu oldukça dayanaklıdır ve dokunduğu anda tüm zehirleri nötrleştirebilir.
  • Tek boynuzlu atın gözyaşları hem fiziksel yaraları iyileştirir hem de kalp acısını dindirir.
  • Bazı tek boynuzlu atlar uçabilir ve konuşabilirler.
  • Tek boynuzlu at; özgürlük, şifa ve güzelliğin simgesidir.
  • Hatta kanını içen bir insanı ölmekten bile kurtulabilir.
  • Yine kanı içildiğinde içen kişiye ölümsüzlük getirdiği bilinmektedir.

 

Bu nedenden dolayı öldüren kişi lanetleneceği düşünülmektedir. bu efsanevi hayvan hakkında daha çok bilgi verilebilir. Antik çağdan günümüze kadar uzanış öyküsü anlatılabilirdi. Fakat konumuz gereği ortaçağ mitleri öyle değil mi?

 

Diğer kültür sanat yazılarımızı okumak için tıklayınız… 

Mitolojiler hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için tıklayınız…

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments