Sylvester Stallone İlham Veren Hayat Hikayesi

Terminalde yatıp köpeğini satacak kadar parasız kalan Sylvester Stallone ilham veren hikayesi sizlerle..

Sylvester Stallone İlham Veren Hayat Hikayesi

Stallone’un kendine has ifadesi olarak akıllarda kalan ağız/yüz yapısını bilirsiniz. Bu durum, konuşmasına da yansımıştır. Ağız yapısının ve konuşmasının böyle olma nedeni ise çocukluğunda geçirdiği kısmi yüz felcidir. Bu sorun kariyerinin ilk yıllarında ona hep engel olmuş. Sylvester Stallone öğrencilik yıllarında davranış bozukluğu nedeniyle 12 kez okul değiştirmiştir. Lise yıllarında okul tiyatrolarında sahne almış ve Miami Üniversitesi tiyatro bölümüne başlamış ama mezun olmadan ayrılmış.

1970-1975 yılları arasında küçük rollerde yer alabilen, bir kaç senaryo denemesinde bulunmuş tecrübesiz bir aktör ve senarist olarak hayatına devam eder. Meşhur olmak ve para kazanabilmek için New York’a gider ancak burada hiç rol alamaz, hatta işler o kadar kötüye gider ki köpeği Butkus ile birlikte haftalarca New Jersey otobüs terminalinde uyumak zorunda kalır.

Hatta çok sevdiği köpeğini besleyecek parası olmadığı için onu tanımadığı bir yabancıya yalnızca 25 dolara satmak zorunda kalır. Stallone dibi gördükten sonra, bir gün şans eseri Muhammed Ali’nin bir maçını izleme imkanı bulur.

24 Mart 1975’te Muhammed Ali ve Chuck Wepner karşı karşıya gelir. Bu maçta Chuck Wepner’in Muhammed Ali karşısında hiç şansı yoktu ama ne kadar sert darbe alırsa alsın düşmüyor ve dövüşmeye devam ediyordu. Maçı kaybetse de Muhammed Ali’ye 15 round dayanabilmişti.

Bu maçtan çok etkilenen Stallone, uykusuz kalarak sadece 3 günde ortaya bir senaryo çıkardı. İsmi Rocky! Senaryoyu Irwin Winkler ve Robert Chartoff adında iki yapımcıya gösterdi. Yapımcılar senaryoyu beğenince, Stallone’ye tüm hakları için 125bin dolar teklif ettiler.

Ama yapımcıların bir şartı vardır: Filmde Rocky’yi başkası oynayacaktı. Stallone kabul etmez. Yapımcılar, Stallone’un oynamaması şartı ile senaryoya 325bin dolar teklif ederler. Stallone yine hayır der. Yapımcılar mecburen kabul eder ve United Artists’ başvururlar.

Filmin bütçesi yapım şirketi tarafından 2 M $ olarak belirlenmişken Sylvester Stallone nin başrolde kendi oynama ısrarı sebebiyle 1 M $ düşürülmüş ve filmi çekmek isteyen iki yapımcıya da filmin zarara uğraması durumunda her şeyden sorumlu olacaklarına dair anlaşma imzalatmışlar. Sylvester Stallone nin alacağı para da 35000 $ düşürülmüş.

Sylvester Stallone bu paranın 15000 Dolarını daha önce 25 $ satmak zorunda olduğunu köpeği Butkus’u alan adımı bulup onu geri almak için harcamış. Rocky filmindeki köpek de bu kendi köpeği Butkus’mış.

Rocky vizyona girdiği 1976 yılının en çok gişe yapan filmi olur. Üstelik Taxi Driver gibi bir filmi geride bırakıp En İyi Film Oscarı’nı kazanır. Aynı zamanda ilk spor filmi olarak tarihe geçer. 1976 yılında Oscar töreninde Stallone konuşmasını yaparken sahneye bir anda Muhammed Ali girer ve Stallone’ye “Gerçek Apollo Creed benim, senaryomu çaldın.” diye şaka yaparak bir sürpriz yapar.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments