NORMAN İSTİLASI: AVRUPA’NIN UĞRADIĞI İSTİLALAR(VII.-XI. YÜZYILLAR) Bölüm 4

  • Home
  • Tarih
  • NORMAN İSTİLASI: AVRUPA’NIN UĞRADIĞI İSTİLALAR(VII.-XI. YÜZYILLAR) Bölüm 4

Sevgili tarih sever Gossive okuyucuları. Bugün ki yazımızın konusu  Ortaçağ’da Avrupa’nın uğradığı istilaların en yıkıcıları arasında yer alan Norman istilası. Serimizin dördüncü bölümü olarak sizlerin beğenisine sunulan bu yazıyı umarım keyif içinde okunursunuz.

NORMANLAR KİMDİR ?

Ortaçağ Avrupası’nı kasıp kavuran istilalardan biri de Norman istilalarıdır. Bu istilacı gurup “Kuzey Adamları” sıfatıyla da karşımıza çıkmaktadır. Normanlar İskandinav kökenli olup Viking soyundan gelen bir halktır. Ancak 912 yılından itibaren Fransa’nın Kuzeyindeki Normandiya bölgesine yerleşmeleri mevcut kültürlerinde değişikliklere sebebiyet vermiştir. Burada bulunan Cermen kökenli franklarla kaynaşarak Hristiyanlığı benimsemişlerdir. Böylece yeni bir kültür bu bölgede oluşmaya başlamıştır. Günümüzde konuşulan Normanca ise Fransızcaya oldukça benzer niteliktedir. Bahsi geçen kuzey putperestlerinin ilk saldırısı ise 793 yılında başlamış ve Batı’ya yüzyıl boyunca korku salmıştır.

Normanlar yaya olarak savaşıyor ve genellikle balta ve kılıç kullanıyorlardı. Bir şef komutası altında bulunan guruplar yaklaşık olarak yirmi-kırk kürekçisi bulunan gemilerden oluşan küçük filolar halinde hareket etmekteydi. Bu guruplardan Danimarkalı olanlar kıyılar boyunca ilerleyerek geliyorlardı. Genel olarak Almanya, Fransa ve İngiltere’de akınlarını gerçekleştiriyorlardı. Norveçliler ise Kuzey Denizini aşarak İskoçya’ya ve İrlanda’ya kadar akınlar düzenliyordu.

norman

NORMAN İSTİLASI

Denizler o dönemde Araplarda olduğu gibi Normanlar içinde kara ağlarına ulaşmak için kullanılan yollardan ibaretti. Normanların artısı ise nehir taşımacılığı bilgisi ve tecrübesinde oldukça ileride olmalarıydı. Bu yetenekleriyle karışık nehir ağlarının içinden Avrupa içlerine kadar sokulabilmişlerdir. Tahkimat kurmak ve savunma konusunda oldukça yetenekliydiler. Arapların yanı sıra Macarlardan da üstün oldukları bir özellikleri vardı. Bu üstünlükleri ise tahkim edilmiş kalelere de saldırabilmeleriydi. Bu farklılıkları sayesinde Avrupa’yı kasıp kavurmuşlardır. Avrupa toplumları o büyük kalelerinde dahi kendilerini güvende hissedememişlerdir. Büyük ve korunaklı olmalarına rağmen Norman saldırılarına dayanamayan birçok kent yerle bir olmuştur. Bu kentler daha 880’li yıllarda bile uzun bir liste oluşturacak artmıştır.

norman norman

Norman istilaları, Frank coğrafyasında neredeyse her şeyi yakıp yıktı. Avrupa’daki hükümdarlar bile onların karşısında duramayarak haraç ödemeye başlamışlardı. Bu istilalar başlangıçta küçük guruplar halinde mevsimlik olarak gerçekleştiriliyordu. Hedeflerinde özellikle kuzey sahilleri ve Britanya adaları vardı. Başlangıçta ki bu dar kapsamlı hareketler ilerleyen süreçte geniş çaplı bir yayılmaya dönüşmüştür.

MEVSİMLİK DEĞİL ARTIK KALICILAR

Norman istilalarının ilki 793 senesinde başlamış ve yaklaşık bir asır süre devam etmiştir. Başlangıçta mevsimlik olarak geliyor ve alacağını alıp geri dönüyorlardı. Daha sonrasında İngiltere ve İrlanda’da ülke içlerine, Fransa’da da bir nehrin denize döküldüğü noktada daimi yerleşimler kurmaya başladılar. Bu bölgelerden yağma hareketlerine girişiyor, ya da yerli nüfusa haraç ödetiyorlardı. Aldıkları bu haracın miktarını ise tartarak ölçüyorlardı. Bu şekilde kilolarca değerli madene el koydukları bilinmektedir.

norman

Fransa’da, Seine Nehri üzerine yerleşen gurup diğerlerinden daha farklı bir etki bırakacaktır. Rouen’da oturmakta olan gurubun reisi Rollon, Hristiyanlığı kabul ederek krala tabii olmuştu. Bu hareketleri akıllıca izlenmiş bir siyasettir.  Daha sonrasında ise  bu bölgede zamanla güçlü bir otorite kurmuşlardır. Burada bulunan yerli halk ile kaynaşarak dilini ve dinini benimsediler. Aynı zamanda geçen zaman içerisinde kendi kültürlerinden de onlara aktardılar. Bu şekilde bölgede yeni bir kültür ve yeni bir halk doğmuş olacaktı. Yaşadıkları bölge ise ünlü Normandiya’ya dönüşecekti.

norman

Detaylı şekilde bahsedecek olursak; Vikingler 793 yılında Lindisfame ve 797 yılında Lona’yı yağmalamışlardır. IX. yüzyılın ortalarından itibaren ise daha planlı yağma akınları düzenleyebilmek için üs oluşturmaya başlamışlardır. Kurdukları kamplar birçok yerde zaman içerisinde sürekli yerleşimlere dönüşmüştür. 844 yıllarında Portekiz’e yelken açtıklarında ise Rouen ve Nantes gibi limanları ele geçirmişlerdir. 859-862 yılları arasında Balear Adaları’na, hatta Provence ve Toskano’ya kadar gitmişlerdir. 851 yılında ise İngiltere’ye çıktıkları bilinmektedir.

NORMAN İSTİLASININ SONU VE YARATTIĞI ETKİ

Norman akınları IX. yüzyıldan X. yüzyıla kadar aralıksız devam etmiştir. Tam bir asır süren bu istilalar Macar akınlarından çok daha yıkıcı etkiler yaratmıştır. Bu akınların, tahkimli kaleleri de hedef alabilmesi bir çok kentin yıkılışına sebep olmuştur. Aynı zamanda birçok ulaşım yolu da bu süreçte kullanılmaz hale gelmiştir. Kendilerini güvenlikte hissetmeyen şehir halkı ise kentleri terk etmek zorunda kalmıştır.

norman

Normanların saldırılarına en açık olan köylü guruplarıydı. Savunmasız olan köylü nüfusunun bu akınlar neticesinde sayısı bir hayli azalmıştır. Öyle ki Senyörler topraklarını işleyecek köylü bulamaz hale gelmiştir. Karolenj hanedanı zamanında kurulmak istenen istikrar ortamı yerini büyük bir anarşi ortamına bırakmıştır. Tıpkı Macar akınlarında olduğu gibi Norman saldırılarında da tek çare olarak şato ve kaleler yapılmıştır. Halk bu surların gerisine çekilerek kaderlerini beklemeye koyulmuştur.

 

Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Normanlar

Charles Seignobos, Avrupa Milletlerinin Mukayeseli Tarihi

Halil Cin,  Gül Akyılmaz, Tarihte Toplum Ve Yönetim Tarzı Olarak Feodalite Ve Osmanlı Düzeni

Muammer Gül, Ortaçağ Avrupa Tarihi

Norman Davies, Avrupa Tarihi

 

Diğer tarih yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
61
Tags:

Armağan Çakır

Ortaçağ'a hayran bir adam...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments