Müslümanlar Ekvatorun Uzunluğunu Nasıl Buldular?

  • Home
  • Tarih
  • Müslümanlar Ekvatorun Uzunluğunu Nasıl Buldular?

Halife Me’mun yapılması istediği dünya haritası için her şeyden önce ekvatorun 1/360’ından ibaret bulunan bir boylam derecesinin gerçek uzunluğunun ölçülmediği ile bir grup bilgini görevlendirdi. Onlar 9.yüzyılın başlarında Kuzey İrak’taki Sincar ovasında sonra da Kuzey Suriye’de Tedmur’da usturlâplarla,çubuk ve ip kullanarak bu işi gerçekleştirdiler. O bilginler çok sefer tekrarladıkları ölçme sonuçlarının ortalaması olarak bir boylam derecesinin uzunluğunu 56 2/3 mil,yani ekvatorun uzunluğunu 40.000 kilometreye yakın buldular. Modern coğrafyanın tanıdığı ekvator uzunluğu bu çok titiz yürütülen bilimsel çalışmanın sonucuna dayanıyor.

bir

Fuat Sezgin—Bilim Tarihi Sohbetleri

____________________________________

Türkler Nasıl Müslüman Oldu?

bir
Okullardaki müfredata göre Türklerin 9. Ve 10. yy’da İslamiyet’i benimsediği yazılmıştır. İslamın Türklerin inanışı şamana benzetilmesi dolayısıyla Türklerin İslamiyete girmek istediği öne sürülür. Diyanete göre ise Türkler İslam dinini hiçbir zorlama olmadan kabul etti. Dinayet bunun başlıca sebeplerinin şöyle ifade ediyor.
1. İslam dini İslam medeniyet üstünlüğü
2. İslama girmeden önce Türklerin eski dini inançlarının İslama yakın olması ve İslamın getirdiği üstün prensiplerin Türk milletinin ruhuna uygun olması.
Bazı kaynaklara göre ise Türklerin Müslüman olma serüveni 670 yılında başlayıp 740’lara kadar uzanmıştır.

Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments