MİTOLOJİK DİZİ: MERLİN

Merlin dizisi yayınlandığı dönemde ilgiyle karşılanmıştır. Dizi efsanevi Kral Arthur ve onun ünlü büyücüsü Merlin’i ele almıştır. Dizide Kral Arthur efsanesini akıcı bir şekilde anlatmıştır.

MİTOLOJİK DİZİ: MERLİN

 Konusu

merlin

“Efsanelerin diyarında ve büyünün zamanında, büyük bir Krallığın kaderi genç bir adamın omuzlarındaydı. Onun adı, Merlin…” repliği ile başlayalım.

İngiliz yapımı bir dizi olan Merlin’de, Kral Arthur ve doğaüstü güçlere sahip Merlin’in hikâyesi anlatılır. Uther Pendragon yönetimindeki Camelot’ta geçen maceralar anlatılmaktadır. Kral Uther’ın Camelot’ta büyü yapmayı yasakladığı zamanda Merlin’in yolu bu ülkeye düşmüştür. Merlin’in doğaüstü güçlere sahip olduğunu yalnızca onun hocalığını yapan ve vasiliğini üstelenen Gaius bilmektedir.

Merlin ileride Kral olacak olan Arthur’un hizmetine girdikten sonra, hem onun hem de Arthur’un hayatı değişecektir. İlk başta rekabetle başlayan ilişkileri zamanla dostluğa dönüşecektir. Merlin dizisi Kral Arthur efsanesinden esinlenmiştir. Yuvarlak Masa Şövalyeleri, Excalibur Kılıcı, Avalon Kenti, tuhaf yaratıklar, ejderhalar dizide karşımıza çıkmaktadır. Mitoloji ve Ortaçağ efsanelerinin meraklıları için oldukça keyifli bir dizidir.

Tür: Macera, Tarih, Komedi

Senarist: Julian Jones

Sezon Sayısı: 5

Kanal: BBC One

Yayın Tarihi: 2008-2012

Ülke: İngiltere

Karakterler

merlin

Colin Morgan

merlin

Colin bu dizide, efsanevi büyücü Merlin karakteri ile karşımıza çıkmıştır. Eğlenceli, saf, doğaüstü güçleri olan, cesur ve dost canlısı bir karaktere sahiptir. Camelot’a gelerek Kral Arthur ile tanışmış ve hayatı tamamen değişmişti. Kral Arthur ile girdiği maceralardaki tavırlarıyla izleyiciye keyifli dakikalar yaşatmıştır.

Bradley James

merlin

Kral Arthur rolü ile karşımıza çıkmıştır. Efsanevi Kral Arthur, cesur, güçlü, kılıç ve dövüş sanatlarında usta, anlayışlı ve halkı için iyi şeyler yapmayı hedefleyen bir karakterdir. Merlin’in hayatına girmesi ve kral olmasıyla tüm yaşamı değişecektir. Merlin ile tanıştıktan sonra dostluğun ne demek olduğunu öğrenmiştir.

Richard Wilson

merlin

Merlin’in koruyucusu ve hocası olan Gaius karakterinin canlandırmıştır. Cesur, sadık ve anlayışlı bir karaktere sahiptir. O, Merlin’i korumak için her şeyi yapacaktır. Merlin’in büyücü olduğunu bilen tek kişidir.

Anthony Head

merlin

Camelot Kralı Uther Pendragon karakterini canlandırmaktadır. Katı, sert ve anlayışsız bir karaktere sahiptir. Morgana’ya olan düşkünlüğü ile öne çıkmaktadır.

Angel Coulby

merlin

Morgana’nın en yakın dostu ve hizmetçisi Gwen karakteri ile karşımıza çıkmıştır. İleride Kral Arthur ile evlenerek kraliçe olacaktır.

Katie Mcgrath

merlin

Kral Uther’ın evlatlık kızı Morgana karakterini canlandırmıştır. İlk zamanlarda dost canlısı, anlayışlı ve yardımsever bir karakter olarak karşımıza çıkan Morgana, daha sonra bizi oldukça şaşırtacaktır.

Kral Arthur Efsanesi yazımızı okumak için tıklayınız.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments