Kraliçe Arı Sendromu Nedir ?

Bilindiği üzere arılar koloniler halinde yaşarlar. Kolonilerin merkezinde ise denetleyici olarak Kraliçe arılar yer almaktadır. Hayvanlar aleminde bütün canlıların hiç şüphesiz ki insanlığa pek çok katkısı vardır. Yaşam stilleri ise bir şekilde hayatımıza yansımıştır. Bir çok durum onların yaşantılarından esinlenerek isim kazanmıştır. Bunlara birçok örnek verebiliriz. Bugün ele aldığımız konu ise kraliçe arı sendromu. Peki kraliçe arı sendromu tam olarak nedir? Siz Gossive okuyucuları için araştırdık.

Kraliçe Arı Sendromu

İş dünyasını bir arı kovanı olarak ele alarak başlayalım. Arı kovanları içerisinde yer alan koloniler (işçi arılar) bal üretmek ile yükümlüdürler. İşçi arılar görevlerini, sorumluluklarını düzgün bir şekilde yerlerine getirebilmeleri için bir lidere ihtiyaç duyarlar. Bu lider ise hiç şüphesiz Kraliçe Arıdır. Kraliçe işçi arılara yol gösterir ve bal üretiminin kontrolünü bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Canlılar dünyasında oldukça sık karşılaştığımız bir olay vardır. Bu olay tabi ki REKABET… Kraliçe arının varlığından rahatız olan yeni çiftleşmiş yetişkin dişi arılar arasında bir süre sonra mücadele başlar. Bu mücadele sonrasında hayatta kalan tek dişi yeni kraliçe arı olarak başa geçer.

İş dünyasında da rekabet ortamı da bu olaya benzetilmektedir. Çalışma ortamlarında kadın yöneticilerin birçoğu kraliçe arı sendromu ile karşımıza çıkmaktadır. Sosyal yaşamlarında sorunlu ve egoist davranışları ile ön plana çıkmaktadırlar.

 

Özellikle bakacak olursak yüksek pozisyonda çalışmakta olan kadınların bu sendroma yakalanma riskler oldukça fazladır. İş dünyasındaki kadın yöneticilerin sendroma bağlı olarak erkek özelliklerine ait davranışlar sergileyerek empati kurma, iletişim yeteneği, nazik ve kibar iş ahlakı dışına çıkarak çevresinde bulunan kadın ve erkek çalışanlara başarısızlık indeksleyici hareketlerde bulunmasıdır.

Kraliçe Arı Sendromu hakkında yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde 30 binden fazla kadına yapılan anketler sonucunda iş dünyasında yönetici pozisyonunda çalışmakta olan kadınlarda öne çıkan bazı bulgulara rastlanmaktadır.

 

Kraliçe Arı Sendromu Belirtileri Nelerdir?

• Kendisine bağlı olarak çalışan kadın işçilerin başarılı olmasını ve yükselmesini istememektedir.
• Şirket içerisinde iş dağılımı çerçevesinde kadın çalışanlardan kendini uzak tutarak koruma içgüdüsü ne gömülmektedir.
• Yönetici kadın farklı birimlerde çalışan işçilere karşı her daim kendisini öne çıkartmak ve ispat etmek istemektedir.
• Profesyonel iş ahlakının dışına çıkarak başarı endeksli değil hırs endeksli olarak egoist bir yaklaşım ile yöneticiliğini sağlar.
• Çalışanlar üzerinde psikolojik baskı ya bağlı olarak korku, endişe, telaş duygularını aşılayıcı hareketler sağlayarak iş hayatı içerisinde düzen sağlamak ister.
• En ufak bir detaya kadar takılan kadın yönetici, ciddi problemler ve hakaret içerikli tepkileri ile çalışanları aşağılama yoluyla kontrol altına almaya çalışır.
• Çalışanlar arasında hedef seçmiş olduğu kadın personeli zaafları ve hataları konusunda toplum içerisinde ve sosyal hayatta eleştirmek, kötülemek ve rencide etmek için büyük çaba harcamaktadır.
• Kadın çalışanlarına verilen iş planına uygun olarak başarı göstermesini istemekte olan kadın yönetici çalışanların iş planına uygun başarısızlık elde etmesini sağlamaktadır.
• Sosyal hayatında olduğu gibi iş hayatında da çevresinde yer alan farklı birimlerde erkek çalışanlara ağırlık vermek ister ve kadın çalışanları yok sayarcasına hareketlerde bulunmaktadır.

 

Yengeç Sepeti Sendromu yazımızı okumak için tıklayınız.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments