KORE MÜZİK SEKTÖRÜ: K-POP GRUPLARI

Kore müzik sektörü, en çok K-pop grupları ile bilinmektedir. Dünyayı kasıp kavuran bu K-pop grupları, müziğin yanında dansları ile de insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu yazımızda belirli K-pop gruplarını ele aldık.

KORE MÜZİK SEKTÖRÜ: K-POP GRUPLARI

K-pop “Korean Pop”, Güney Kore’de bir pop müzik türüdür. K-pop yalnızca pop müzik değil, birçok farklı müzik türünü de içermektedir. Sadece müzikleri ile değil, dansları ile de meşhurlardır. Daha çok erkek veya kız gruplarından oluşmaktadır.

Super Junior

k-pop grupları

 

SM Entertainment şirketi tarafından 2005 yılında kurulmuştur. 13 kişiden oluşan grup, 12 kişiyle çıkış yapmıştır. Grup üyeleri: Leeteuk, Heechul, Hangeng, Yesung, Kangin, Shindong, Sungmin, Eunhyuk, Donhae, Siwon, Ryeowook, Kibum, Kyuhyun. Grup, yirminin üzerinde müzik kaydı yapmış, çeşitli başarılara ulaşarak, 3 yıl art arda en çok satan K-pop grubu oldu.

Exo

k-pop grupları

SM Entertainment tarafından 2011 yılında oluşturulmuş ve 2012 yılında 12 üye ile çıkış yapmıştı. Çinli ve Güney Koreli üyelerden oluşmaktadır. Grup Üyeleri: Xiumin, Suho, Lay, Baekhyun, Chen, Chanyeol, D.O, Kai, Sehun, Luhan, Kris, Tao. Ancak Luhan, Kris ve Tao gruptan ayrılmıştır. Grup şu an 9 kişi olarak yoluna devam etmektedir.

Got 7

k-pop grupları

Got7, JYP Entertainment bünyesinde, 16 Ocak 2014 tarihinde Girls Girls Girls şarkısı ile çıkış yapmıştır. Grup, Güney Kore, Amerika, Hong Kong ve Taylandlı üyelerden oluşmaktadır. Grup Üyeleri: JB, Jinyoung, Mark, Jackson Wang, Youngjae, Bambam, Yugyeom.

Shinee

k-pop grupları

Shinee, SM Entertainment tarafından 2008 yılında kurulmuştur. 25 Mayıs’ta Inkigayo programında “Noona Neomu Yeppeo” şarkısıyla çıkış yapmışlardır. Grup 5 üyeden oluşmuştu. Ancak Jonghyun’un vefatı üzerine şu an 4 üye ile devam etmektedir. Grup Üyeleri: Onew, Jonghyun, Key, Minho, Taemin.

Bingbang

k-pop grupları

YG Entertainment bünyesinde 2006 yılında çıkış yaptılar. Grup 5 üyeden oluşmaktadır. Grup Üyeleri: G-Dragon, Taeyong, T.O.P, Desung, Seungri. Çıkış yapmalarından itibaren Kore’nin en başarılı gruplarından oldular ve birçok hit şarkı çıkardılar.

BTS

k-pop grupları

Big Hit Entertainment bünyesinde 12 Haziran 2013 tarihinde çıkış yaptılar. Grup 7 üyeden oluşmaktadır. Grup Üyeleri: Kim Seok jin, Suga, J-Hope, Rap Monster, Jimin, V, Jungkook. Klipleri ve şarkıları ile birçok hayranın dikkatini çekmişlerdi.

Seventeen

k-pop grupları

Pledis Entertainment tarafından 2015 yılında kurulmuştur. Grup 13 üyeden oluşmaktadır. Grup Üyeleri: S. Coups, Jeonghan, Joshua, Jun, Hoshi, Wonwoo, Woozi, DK, Mingyu, The8, Seungkwan, Wemon, Dino.

MonstaX

k-pop grupları

Starship Entertainment tarafından 14 Mayıs 2015 tarihinde kurulmuştur. Grup 7 üyeden oluşmaktadır. Grup Üyeleri: Lee Jooheon, Chae Hyungwoon, Lee Minhyuk, Shownu, Lee Hoseok, Im Changkyun, Yoo Kihyun.

NCT

k-pop grupları

SM Entertainment tarafından oluşturulan grup, 2016 yılında çıkış yapmıştır. NCT yani Neo Culture Technology adıyla çıkış yapmıştır. Şirket, grup üye sayısının sınırsız olacağını söylemiştir. Grup, 20’den fazla üyeden oluşmaktadır. NCT U, NCT 127, NCT Dream ve WayV aktif alt gruplarıdır.

Ateez

k-pop grupları

Grup, KQ Entertainment bünyesinde 2018 yılında çıkış yapmıştır. 8 üyeden oluşmaktadır. Grup Üyeleri: Kim Hong Joong, Park Seong Hwa, Jeong Yun-ho, Kang Yeo Sang, Choi San, Sang Min-gi, Jung Woo Young, Choi Jong Ho.

Twice

k-pop grupları

Twice, 2015 yılında JYP Entertainment tarafından oluşturulmuştur. Grup 9 üyeden oluşmaktadır. Grup Üyeleri: Nayeon, Jeongyeon, Momo, Sana, Jihyo, Mina, Dahyun, Chaeyoung, Tzuyu. Grup çıkışlarından sonra ilgi ile karşılanmış ve çok fazla albüm satışına ulaşmıştır.

Blackpink

k-pop grupları

Grup YG Entertainment bünyesinde 2016 yılında çıkış yapmıştır. 4 üyeden oluşmaktadır. Grup Üyeleri: Jisoo, Jennie, Lisa, Rose. Youtube da en çok abonesi olan müzik grubudur. Dua Lipa, Lady Gaga, Selena Gomez, Cardi B gibi şarkıcılarla düet yapmışlardır.

Girls Generation

k-pop grupları

SNSD olarak da bilinen grup, SM Entertainment tarafından 2007 yılında kurulan bir kız grubudur. Çıkış yaptıklarında 9 üyeden oluşuyorlardı. Grup Üyeleri: Taeyeon, Sunny, Tiffany, Hyoyeon, Yuri, Sooyoung, Yoona, Seohyun, Jessica (Eski Üye).

Red Velvet

k-pop grupları

Red Velvet SM Entertainment tarafından 2014 yılında kurulan bir kız grubudur. 4 üye ile çıkış yapan gruba 2015 yılında bir üye daha eklenmiştir. Grup Üyeleri: Seulgi, Irene, Wendy, Joy, Yeri.

Miss A

k-pop grupları

Miss A, 2010 yılında JYP Entertainment bünyesinde çıkış yapan bir kız grubudur. 4 üye ile çıkış yapmıştır. Grup Üyeleri: Fei, Suzy, Min, Jia. Grup, 2017 yılında resmi olarak dağılmıştır.

 

KARDEŞLİĞİN SAVAŞI: KORE SAVAŞI (1950-1953) yazımızı okumak için tıklayınız.

DÜNYANIN YEMEK KÜLTÜRÜ 2: KORE MUTFAĞI yazımızı okumak için tıklayınız.

Diğer yazılarımız okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments