KAROLENJ İMPARATORU ŞARLMAN’IN LOMBARD SEFERİ

  • Home
  • Tarih
  • KAROLENJ İMPARATORU ŞARLMAN’IN LOMBARD SEFERİ
şarlman

Karolenj İmparatoru Şarlman…

Sevgili tarih sever Gossive okuyucuları, bugün ki yazımızda sizlere Karolenj hanedanını krallıktan imparatorluğa götüren Şarlman’ın (Charlemagne) ünvanları arasına “Lombard Kralı”‘nı da eklediği süreci aktarmaya çalışacağız.

karolenj

Şarlman’nın(742-814) Frankların tek kralı olarak yönetimde söz sahibi olduğu yıllarda (771) papalık makamında da değişiklik yaşanmış, I. Hadrianus papa seçilmiştir. Şarlman ile I. Hadrianus arasındaki ilişki kardeşi Carloman’ın ölümü sonrası oğlunun, Lombard kralı Desiderius’a sığınmasıyla farklı bir boyut kazanacaktır. Carloman’ın oğlu, Frankların kralı olmak istiyor ve bu amacı doğrultusunda destek arıyordu. Lombardların kralı Desiderius ise hala Roma’nın efendisi olma yönündeki hırs ve ihtirasını koruyordu. Bu yüzden ayağına kadar gelen fırsatı geri çevirmedi ve Papa’ya baskı kurmaya çalıştı. Desiderius, Carloman’ın oğlunun Frankların tek kralı olarak takdis edilmesini istiyordu. Papa ise sonuçlarını bile bile bu isteği geri çevirmiş ve Desiderius’a Roma’yı kuşatması için bir mazeret vermişti.

karolenj

Papanın Yardım Çağrısı

Papa Hadrianus, Lombard baskısına rağmen Carloman’ın oğlunun takdisini reddederek büyük bir risk almıştı. Hiç şüphesiz Papa II. Stephanus ve III. Pepin ile başlayan Karolenj-Papalık ittifakının bozulmasını istemiyordu. Bu yüzden Şarlman’ı kızdıracak bir şey yapmaktan kaçınmış olması muhtemeldir. Ayrıca Bizans İmparatorluğu’nun, Papalığa yönelik baskılarını arttırdığı bir dönemdi. Bu yüzden Franklarla ters düşmek papalığın devamlılığı için istenmeyecek bir şeydi. Şarlman ise hem devletinin iç işlerine karışmak isteyen Desiderius’a müdahale ederek Lombard tehdidini ortadan kaldırmış, hem de Hristiyan dünyasında dinin koruyucusu olarak büyük bir şöhrete kavuşmuş olacaktı.

karolenj

Lombardların Yenilgisi ve Şarlman’ın Zaferi

773 yılının Ocak ayında Papa Hadrianus, Desiderius’a karşı Şarlman’dan yardım istemişti. Bu talebi geri çevirmeyen Şarlman, derhal İtalya’ya doğru sefere çıktı. Ordusu, Desiderius’un kapana kısıldığı Pavia’yı kuşatma altına almıştı. Şarlman ise Paskalya törenlerine katılmak üzere Roma’ya gitti. Şarlman İtalya’daki olaylara hemen müdahale ederek, papalığın en büyük müttefiki gibi davranmıştı. Babasının kiliseye yaptığı hayır ve bağışları yinelemekle kalmadı. Aynı zamanda bunları Spoleto ve Benevento dukalıklarıyla Venezia ve İstria’yı da kapsayacak şekilde genişletmişti. Daha sonra Haziran 774’de Desiderius’un teslim bayrağını çektiği kent olan Pavia’ya geri döndü. Burada kendisini Lombard kralı ilan etti.

karolenj

O zamana kadar Şarlman, gratia Dei, rex Francorum vir inluster (Tanrının lütfuyla şanlı Frank kralı Çev.) unvanıyla yetiniyordu. Ama artık Rex Francorum et Longobardorum atque patricius Romanorum( Frank ve Lombardların kralı ve aynı zamanda da Roma Patriği Çev.) olmuştu. Bu sayede Frank kralı İtalya’da söz sahibi bir hükümdar haline gelmişti. Şarlman, Lombard krallığına belli bir özerklik tanımış olsa da, bölgenin yönetimini Frank kontlarına bırakmıştır. Ayrıca Lombard topraklarının bir kısmını “Francia”nın büyük kiliseleri arasında paylaştırmıştır.

şarlman

 

Diğer Tarih Yazılarımızı Okumak İçin Tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
7
Tags:

Armağan Çakır

Ortaçağ'a hayran bir adam...

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments