İskandinav Mitolojisi: Ragnarok Efsanesi

Uzun zamandır mitolojik konuları derlemediğimizi fark ettik ve arayı daha fazla açmadan yeni bir konu ile karşınızdayız sevgili okurlar. İskandinav mitolojisinin tanrı ve tanrıçalarından bahsetmeden önce herkesin son yıllarda duymuş olduğu bir efsaneyi konu alıyoruz bugün. Ragnarok efsanesi, Netflix adlı platformda dizi başlığı Marvel evreninde ise bir film adı olan bu efsane aslında tam olarak nasıl gerçekleşmiş gelin hep beraber bir göz atalım.

 

Ragnarok Efsanesi Nedir?

İskandinav mitolojisinde insanlar, tanrılar ve devlerin arasında Vigrith adı verilen bir savaş meydanında gerçekleşen son bir savaş ile evrenin yok oluşunu anlatan efsane olarak yer almaktadır. Tanrılar, Ragnarok’un kendileri için kaçınılmaz bir son olduğunu bilmekteydiler çünkü yapılacak olan son savaşta yenileceklerinden haberdardılar. Fakat bir son olacağını bilmelerine rağmen savaş için hazırlanmaya devam etmişlerdir. İskandinav tanrılarını kaderlerine boyun eğmeyi reddetmişlerdir.

 

“Efsaneye göre Ragnarok geldiğinde, kurtlar güneşi ve ayı yakalayıp yemeyi başaracaklardır. Birinci kurt, güneşi yutacak ve insanlar bunun büyük bir felaket olduğunu düşüneceklerdir. İkinci kurt ise ayı yutacak fakat bu ilki kadar büyük bir etki oluşturmayacaktır.

Yıldızlar gökten düşecek, yeryüzü sarsılacak, dağlar sağa sola savrulacak yerle bir olacak.  Yalçın kayalar tabiri caizse un ufak olacak.  Böylece büyük kurt Fenrir’i tutan zincirler kırılacak Fenrir serbest kalacaktır.”

“Savaş baltalarının, kılıçların, kırılmış kalkanların konuşacağı ve fırtınaların kopacağı, kurtların saldıracağı bir çağ başlayacak, İnsanların çağı sona ermeden hemen önce.”

 

Ragnarok Fenrir’in serbest kalması ile başlamıştır ve Nesir Edda’da yer alan anlatılar şu sekildedir;

Savaşçı bir ruh haliyle denizden kıvrıla kıvrıla gelen jormungard’ın denizdeki hareketi büyük dalgalar oluşturur. Bu dalgaların yarattığı gelgit ise Nalgfar dgeenen adındaki  gemiyi yüzdürür.  Bu gemide dev Hrym ve Muspell’in kim oldukları bilinmeyen oğulları da bulunmaktadır. Ayrıca zincirlerinden  kurtulan Loki geminin dümenine geçmiştir. Gemi de bir sürü canavar savaş için yer almaktadır fakat en önemlisi Fenrir’dir. Fenrir savaşa aç bir şekilde hazırda beklemektedir. İstilacıların yaklaştığını gören Heimdall ise hemen borusunu üflemiş ve tanrıları savaş meclisine çağırmıştır. Meclise toplanan tanrılara fikir danışmak istemiştir fakat artık her şey için çok geçtir.

 

İlk olarak Thor, Jormungard ile karşılaşır öldürmeyi başarır fakat yılan tarafından zehirlendiği içinkendisi de ölür. Fenrir, Odin’i yutar. Odin’in oğlu Vidar, kurdu öldürüp babasının intikamını alır. Voluspá’ya bakılacak olursa, Vidar bunu Fenrir’i kalbinden bıçaklayarak yapar. Heimdall ve Loki karşı karşıya gelecek dövüşerek birbirlerini öldürecektir. Bu kaos ortamında dünya alevler içinde kalacak ve tüm kâinat sulara gömülecektir. En sonunda evren sudan yeniden doğacak bitkiler ortaya çıkacak ve hayat devam edecektir.

 

 

 

 

 

Referans:

İskandinav Mitleri, R.I Page

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız… 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments