Eros ve Psyche

Aşkına ulaşabilmek için yollara dökülen Psyche, dünyanın dört bir yanını gezer ama Eros’u bulamaz.

 

Eros ve Psyche

Miletos kralının üç kızından en güzeli olan Psyche, cazibesi ile Afrodit’in dikkatini çeker. Ölümlü Psyche’nin güzelliği Afrodit’i o kadar çok rahatsız etmiştir ki, Eros’tan onu dünyanın en çirkin erkeğine aşık etmesini ister. Böylece Afrodit güzeller güzeli Psyche’ye en büyük cezayı vermiş olacaktır.

Psyche, aşık olmamaya yeminlidir ve bu tavrıyla övünmektedir. Eros ise bu burnu büyüklükten hiç hoşlanmaz, tıpkı Afrodit gibi bu genç kıza bir ders verilmesi gerektiğini düşünür. Ama işler planladığı gibi gitmeyecektir, çünkü Psyche tüm güzelliği ile Eros’un önünde belirdiği an Eros tüm benliğiyle genç kıza aşık olur.

Afrodit’in arzusu Psyche’nin çirkin bir erkeğe aşık olmasıdır, ancak Eros’un beklenmedik aşkı ile planlar değişir. Eros, Psyche’yi sihirli bir saraya götürür.

Psyche’yi yalnızca hava karardığında ziyaret eden Eros, ziyareti sırasında hiçbir ışık yakılmasına izin vermez. Psyche bu isteğe karşı çıkmasa da Eros’un yüzünü deli gibi merak eder. Çünkü Eros’u görmeden bile ona aşık oluvermiştir.

Bir gün Psyche’yi görmeye gelen ablaları, ona neden Eros’un yüzünü görmediğini sorarlar. “Eğer yakışıklı biri olsa yüzünü göstermekten çekinmezdi.” diyerek Psyche’nin aklını karıştırırlar.

Psyche sevgilisinin çirkin olduğunu düşünmez, ancak içten içe meraklanmaktadır. Yüzünü bir kere olsun görebilmek için gizlice bir lambanın üzerine vazo kapatır, Eros uyuduktan sonra ise lambayı alıp yanına gider. Dünyadaki hiçbir ölümlü erkekle kıyaslanamayacak kadar yakışıklı olan Eros, Psche’nin aklını bir kere daha başından alır.

Sevgilisini alnından öpmek için eğilen Psche, tuttuğu lambanın içindeki kızgın yağı farkında olmadan Eros’un üzerine döküverir.

Eros acı içinde uyanır ve Psyche’nin onu dinlemediğini, ona söz vermesine rağmen yine de yüzüne baktığını görür. Kızgınlıkla kanatlarını açar ve bir daha Psche’yi görmemek üzere saraydan uçup gider. Eros’un gidişiyle saray yok olur, Psyche çaresizlik içinde öylece kalakalır.

Aşkına ulaşabilmek için yollara dökülen Psyche, dünyanın dört bir yanını gezer ama Eros’u bulamaz. Son çare olarak Afrodit’in huzuruna çıkar ama o yardım etmek yerine genç kadını kölesi yapar.

 

 

Diğer Kültür Sanat yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments