Elon Musk’ın Çılgın Projeleri

Elon Musk ‘tan daha önce bahsetmiştim. Kendisi tam bir mucit olduğu için çağımızı değiştirecek çok projeye imza attı. Bunların yanı sıra en çılgın projelerinden 7 tanesini sizlere sunmak istedim.

 

1. SpaceX ile Mehtaplı Geceler Projesi

Space-x Elon Musk
Musk’ın şirketlerinden biri de SpaceX olarak bildiğimiz, Space Exploration Technologies adında bir uzay araştırmaları şirketi. Uzay yolculuklarının maliyetini 10 kat azaltıp güvenliğini 10 kat artırmak amacıyla kurulan SpaceX, fırlatıldığı yere geri dönüp iniş yapabilen roketler üretmeye başladı bile. Bu sayede de uzay araştırmalarının daha uzun süren görevler ve daha az bütçelerle yapılmasına olanak sağladı. Musk, NASA ile ortak çalışan SpaceX’in 2025 yılında Mars’a ilk insanlı yolculuğunu gerçekleştireceğini, 2040’ta da aynı gezegende 80 bin kişilik bir koloni kuracağını söylüyor.

 

2. Tesla ile Birbirinden Pozitif Elektrik Alanlar Projesi

tesla elon musk
2003’te iki mühendisin kurduğu otomobil üreticisi Tesla Motors, 2004’te Elon Musk’ın da katılımıyla büyümeye ve Google’ın kurucuları da dâhil birçok yatırımcının ilgisini çekmeye başladı. Tasarımlarında Musk’ın da parmağının olduğu şirket, güç üretimi ve aktarım organlarına dair devrimsel çalışmalarıyla Henry Ford ile bile kıyaslandı. Daimler ve Toyota ile işbirlikleri yapan Tesla, petrol bağımlılığını azaltmak ve küresel ısınmayı engellemek için harcadığı çabayla gönülleri kazandı.

3. Solar City ile Şarjı Hep Tam Olanlar Projesi

solar city

Musk’ın 2006’da kuzenleriyle beraber kurduğu Solar City, tıpkı Tesla gibi küresel ısınmaya karşı savaşıyor. Dünyanın büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcılarından biri haline gelen SolarCity, Tesla ile güneş enerjisiyle şarj edilebilen elektrikli otomobil projeleri üzerine çalışmaya başladı. SolarCity 2016’da tamamen Tesla’ya dâhil oldu.

4. Hyperloop ile Yakın Olan Uzaklar Projesi

hyperloop
Hyperloop, nam-ı diğer hiperdöngü, hava, kara, deniz ve raylı ulaşımdan sonra beşinci ulaşım sistemi olarak hayatımıza girecek yepyeni bir teknoloji. SpaceX ve Tesla’daki mühendislerinin de desteğiyle vakumlu tüpte duvarlara dokunmadan, mıknatıslar üzerinde havada seyahat eden ve saatte 1200 km sürate ulaşan bir manyetik tren fikri geliştiren Musk, uzun mesafelere yapılacak seyahatlerin süresinin kısalacağını ve maliyetinin düşeceğini de duyurdu. Musk’ın ve ekibinin bu fikri sonucunda Musk ile doğrudan bağlantısı bulunmayan fakat onun hayalinin peşinden giden Hyperloop One adında bir şirket kuruldu. İlk ticari Hyperloop hattının otomobille 3 saat 25 dakika, trenle 5,5 saat, uçakla ise 1 saat süren St. Louis – Kansas City arasına çekilmesi için Amerika’daki Missouri eyaleti yönetimiyle görüşmelere başlandı. Washington DC ile New York arasında da bir bağlantı kurulabileceği konuşuluyor.

5. OpenAI ile Bilgisayarlarla Konuşan Beyinler Projesi

openaı
Elon Musk ‘ın 2015’te insanlar için faydalı ve güvenli yapay zekâ geliştirmek amacıyla kurduğu kâr amacı gütmeyen şirket OpenAI, insan beyni ile bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kuracak bir arayüz üzerinde çalışıyor. Şirketin kurulma amaçlarından biri de yapay zekanın, kâr için her şeyi yapabilecek şirketler tarafından tehlikeli şekilde kullanmasının önünde durmak.

6. Neuralink ile Birbiriyle Konuşan Beyinler Projesi

neuralink

Elon Musk’ın 2016’da kurduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink, insan beynini yapay zekâya entegre edecek çalışmalar yapıyor. Yapay zekânın yanlış yönetilmesi durumunda başımıza epey iş açabileceğini her fırsatta dile getiren Musk, Neuralink ile yapay olsun olmasın, beyinler arası iletişim ile hafıza aktarımını da gerçekleştirmeyi hedefliyor.

7. The Boring Company ile Yerin Altına İnen Otomobiller Projesi

the boring company

“Trafik beni deli ediyor, bir sondaj makinesi üretip yeri kazmaya başlayacağım.” diye tweet attığında Elon Musk’ın, bahsettiği şeyi gerçekten yapacağını hiç kimse tahmin edemedi. Hızlı ve kontrollü bir paten ağı ile otomobillerin yer altına asansörle indirilip yolculuk etmesini hedefleyen The Boring Company, ürettiği teknolojiyi Hyperloop ile ortak kullanabileceğini de açıkladı.

Diğer gündem yazılarımızı okumak için tıklayın…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
561
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] önce sizlere sunmuş olduğum bu yazımda bahsetmiş olduğum Elon Musk Neuralink Projesi tanıtımı […]