Elon Musk : Modern Çağın Mucidi

  • Home
  • Bilim
  • Elon Musk : Modern Çağın Mucidi

Elon Musk, modern çağın en ünlü mucitlerinden biri. Dilerseniz modern zamanların sıra dışı mucidi olan Elon Musk‘ın hayatına beraber göz atalım. O tam anlamıyla geleceğin girişim fikirlerini ve hayallerini gerçekleştirmek üzere yatırımlar yapıp gerçekleştiren bir mucit.

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk

Elon Musk, Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babadan dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını Güney Afrika‘da geçirdi. 10 yaşındayken annesi ve babasının boşanması üzerine, tüm dikkatini bilgisayar dünyasına yöneltti. Kodlamayı öğrenen Musk, henüz 12 yaşındayken Blastar adlı bir bilgisayar oyununu tasarladı. Elon Musk’ın hedefleri arasında ABD‘de yaşamak vardı. Amerika‘yı hayallerini gerçekleştirebileceği bir fırsatlar ülkesi olarak görüyordu. Bu amaçla önce Kanada vatandaşlığına geçti. 2002 yılında ise ABD vatandaşı oldu.

Elon Musk ve Mucidi Olduğu PayPalPaypal-Elon Musk

Elon Musk’ın başarı hikayesi okul yıllarından başlamış.  Modern çağın mucitlerinden biri olan Elon Musk‘ı, bugünkü şöhretine ulaştıran şeylerden biri de, cesur bir girişimci olması. Zip2’nin devrinden 307 milyon dolar alan Elon Musk, bununla yetinebilir ve gününü gün edebilirdi. Ancak o daha büyük hedefler peşinde koşmayı kafasına çoktan koymuştu. Bu amaçla önce X.com‘u kurdu. Bu proje, insanların dijital ortamda güvenli bir şekilde para alışverişi ve ödeme yapması için tasarlanmıştı. Sonradan PayPal adını alan ve tüm dünyaya yayılan proje, adeta bir “dijital cüzdan” işlevi görüyordu. PayPal’ın piyasa değeri 1,5 milyar dolara kadar ulaştı ve Elon Musk’a esas hedefi olan uzay projelerine girişme fırsatı sağladı.

Space X: Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi

space-x

Elon Musk‘ın en önemli icatlarından biri, uzaya ticari yolculuklar yapmayı akıl etmesiydi. Elon Musk’ın SpaceX şirketi ile piyasaya girdiği 2002 yılına kadar devletlerin tekelinde olan uzay araştırmaları, artık özel sektör tarafından da ele alınmıştı. Uzaya para karşılığında zengin turistleri götüren ve onlara uzay deneyimi yaşatan SpaceX şirketi, NASA‘nın da dikkatini çekti. NASA ile SpaceX arasında imzalanan anlaşma uyarınca, NASA’nın uzaydaki misyonlarına gitmesi gereken şeyleri, SpaceX firması taşıyacaktı.

Falcon Heavy Roket ve Tesla Roadster

falcon-tesla

2018 yılına gelindiğinde, SpaceX şirketi yer çekimine meydan okuyacak ölçekte çalışmalar yapmaya başladı. Uzaya daha büyük hacimde eşyalar taşıyabilecek bir roket geliştirdi. Falcon Heavy adı verilen bu yeni roket, dünyanın en güçlü fırlatma sistemine ve motoruna sahip bir aygıt olarak tanıtıldı. SpaceX şirketi bu iddiasını kanıtlamak için, Elon Musk’ın Tesla Roadster marka aracını roketin içine yerleştirdi ve uzaya fırlattı. Elon Musk’ın otomotiv dünyasındaki girişimi olan Tesla da en az SpaceX kadar yenilikçi bir marka olduğundan, tüm dünyanın ilgisini doğru yere çekmeyi başardı.

Zamanın Ötesinde Bir Otomobil: Tesla

elon musk roadster

PayPal‘dan 180 milyon dolar gelir elde eden Musk, girişimcilik kariyerinin ikinci seviyesinde tecrübeli olduğu yazılım alanında irili-ufaklı girişimler açarak sakin bir kariyer sürdürmeyi aklından geçirmiyordu. En başından itibaren hedefi geleceği yönlendirecek teknolojilerde sınırları aşmaktı. Kendini bir saniye bile sorgulamasına izin vermeyen özgüveni ve her türlü detayı kurcalamayı seven enerjisi ile önüne koyduğu hedefleri hızla hayata geçirmeye başladı. İlk olarak 2002’de SpaceX’i, 2004 yılında da Tesla Motors’u kurdu.
Tesla Motors6.3 milyon dolar sermaye ile hayata geçmişti ve ilk üretimlerini Menlo Park, California’da bir zamanlar Chevroletbayisi olan garajda gerçekleştiriyordu. Dışarıdan üretilen parçalar burada bir araya getiriliyordu ancak seri üretim için büyük bir fabrika gerekliydi. Musk’ın o günlerde gözüne takılan Nummi tesisi, 1 milyar dolar değerindeydi.

 

Sitemizdeki diğer yazıları incelemek için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
201
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments