Efsanevi Yaratıklar Serisi I: Basilisk

Yeni bir seri başlatalım dedik ve bu başlayacak olan serinin efsanevi yaratıklar üzerine olmasına karar verdik. İlk ele aldığımız  yaratık ise Basilisk. Belki Harry Potter serisini izleyenler ve ya okuyanlar bu ismi daha önce duymuşlardır. Duymayanlar ise yazımıza bakarak bir takım bilgiler elde edebilirler 🙂

 

Efsanevi Yaratıklardan Birisi Olan Basilisk Hakkında…

Devasa ölçülerde, binlerce yıl yaşayan ve Avrupa tarihinde yer alan hikayelerde adı geçen efsanevi bir canavardır.  genellikle bir “yılan” “ejderha” bazen de “başı horoz, kuyruğu yılan” şeklinde tarif edilir Yılanların kralı olarakta tanınmaktadır. Sadece zehirli dişleriyle değil aynı zamanda bakışlarıyla da kurbanlarını öldürebilmektedir.

“Basilisk kelimesi terminolojik olarak Yunanca bir kelimedir.  “Kral” anlamına gelen “βασιλίσκος”, “basiliskos’tur. Latincesi ise Regulus’tur. “Naturalis Historia of Pliny the Elder’e”*  göre basilisk oldukça zehirli küçük bir yılandır ve dişleri kadar bakışları da öldürücüdür. Basilisk genellikle bir yılan bazen de başı horoz, kuyruğu yılan şeklinde tarif edilir. Yunanca adı “küçük kral” anlamına geldiği için basiliske yılanların kralı denir.”

Bir diğer tanımında ise ağzından ateş çıktığı ve sadece tıslamayasıyla bile insanları öldürebildiği söylenmektedir. Akrep gibi kuru iklimlerde yaşamayı tercih eder. Isırdığı kurbanında sudan kaçma ve korkma gibi semptomlar gözlemlenmektedir. Basilisk sadece tilki ve öldürücü bir zehir salgılayan gelincik tarafından öldürülebilmektedir. Başka bir kaynakta ise bir horoz ötüşü de basilisk için ölümcül bir tehlike teşkil eder.  Horoz ötüşü duyduğunda birkaç saniye içerisinde ölür.

 

 

 

 

 

 

*Natural History ( Latince : Naturalis Historia ) tarafından bir çalışmadır Pliny . Roma İmparatorluğu’ndan günümüze ulaşan en büyük eserlerden biridir ve tüm eski bilgileri kapsadığını iddia etmektedir. Doğa ve yaşam hakkında bilgiler içermektedir. 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız…

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments