Dünyanın İlk Kadın Hükümdarı: Tomris Hatun

  • Home
  • Tarih
  • Dünyanın İlk Kadın Hükümdarı: Tomris Hatun
tomris hatun

Demir olması gereken isminin eski Yunan tarihçilerinin Tomiris ve Demurus diye isimlendirdiği Peçenek Türkü bu kadın, dünyanın ilk kadın hükümdarıdır. Bu yazımızda Demir isminin hakkını veren bu güçlü kadını inceleyeceğiz.

 

Dünyanın İlk Kadın Hükümdarı: Tomris

tomris hatun

Tomris, Tomyris Türkçe karşılığıyla temir (demir) anlamına gelmektedir. MÖ 6. yy’da yaşadığı sanılan Peçenek Türkü Saka kraliçesidir.

Pers İmparatoru Büyük Kiros hiç durmadan Saka topraklarına akın ediyordu.

tomris hatun

Ancak Saka topraklarında yakılmış topraktan başka bir şey bulamıyordu çünkü Sakalar sürekli geri çekiliyorlar ve savaşa uygun bir an, bir mevzi bekliyorlardı. Bu koşullar gerçekleşmeyince savaşa girmiyorlardı.

Oldukça zeki ve güçlü bir hükümdardı.

tomris hatun

Sakaların bu kovalamaca oyunundan bıkan  Büyük Kiros, İran topraklarına geri dönmek zorunda kalıyordu. Bir süre sonra kendisine tabi olması ve kendisiyle evlenmeyi kabul etmesi karşılığında Tomris Hatun ile uğraşmayacağını vadetti. Tomris Hatun bu teklifin bir tuzak olduğunu biliyordu ve evlenme teklifini reddetti.

II. Kiros tekrar Saka topraklarında…

tomris hatun

Büyük Kiros, büyük bir ordu ile tekrar Saka topraklarına girdi. Bu ordunun içinde savaş için eğitilmiş yüzlerce köpek de vardı. Tomris Hatun artık kaçmanın yarar sağlamayacağını anlayıp uygun bir alan seçip Büyük Kiros’un ordusunu beklemeye başladı. İki ordu, aralarında birkaç kilometre kalacak bir biçimde mevzilendi.

Güneşin batışından dolayı savaşı gerçekleştiremezler, fakat gece II. Kiros bir hile düşünmüştür…

tomris hatun

İki ordunun arasında bir çadır kurdurmuştur. İçinde güzel kızlar, yiyecekler ve şarap bulunan çadıra ansızın saldırı düzenlemiştir. Tomris Hatun’un oğlu ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Pers’i öldürüp eğlenceye dalmışlardır. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri, çadırı basıp Tomris Hatun’un oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürmüşlerdir.

Tomris Hatun oğlunun ölümü onu çok üzer ve intikam arzusuyla dolup taşar…

tomris hatun

Yemin ederek şöyle söyler: “Kana susamış Kirus! Sen oğlumu mertlikle değil, o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!”

Savaş meşkül geçti.

tomris hatun

Amcası Alp Er Tunga’yı kahpece ağulamaları, çokça Türk öldürmeleri nedeniyle başlayan Türk-Acem düşmanlığıyla nefretini, yeni ölen oğlunun acısını, milletine ve yurduna duyduğu sevgisini birleştirip bu çarpışmaya bizzat dâhil olan Tomris Hatun ve Acemler arasında çok sert bir savaş oldu.

Ertesi gün yapılan savaşı Sakalar kazanır.

tomris hatun

Ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan Sakalar, savaş köpeklerine rağmen Persleri bozguna uğratır.

9. Ölenler arasında Pers kralı II. Kiros da vardır.

tomris hatun

Tomris Hatun sözünde durur ve Büyük Kiros‘un kesilmiş kafasını kan dolu bir fıçıya atarak “Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!” der.
Günümüzde Türk kadınının ismi ne olursa olsun, Türk kadınlarımızda Tomris içgüdüsü, vatan sevgisi ve analık duygusu oldukça kuvvetlidir!

 

Diğer tarih yazılarımızı okumak için tıklayın.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
801
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Dünyanın İlk Kadın Hükümdarı: Tomris Hatun için tıklayınız. […]