DENİZ FENERİ BEKÇİSİ OLAN CESUR KADIN IDA LEWIS

Deniz fenerinin denizciler için önemi çoktur öyle değil mi? Yollarını aydınlatır en basit şekilde düşünecek olursak. Deniz feneri bekçilerinin görevi ise oldukça önemlidir. Hele gecenin karanlığında… Gelin sizler için  bu deniz bekçilerinden birisi olan o cesur kadından bahsedelim.

CESUR KADIN: IDA LEWIS KİMDİR?

25 Şubat 1842 senesinde Rhode Island’da dünyaya gelen Ida’nın babası Lime Rock Light’ın bekçisidir. Ida 15 yaşına geldiğinde babasının rahatsızlığından dolayı bekçilik görevini devraldı.  Annesinin de yardımıyla gün batımında ve gece yarısı lambayı yağla dolduruyor, fitili kırpıyor ve yansıtıcıları karbonla partalıyordu. Şafakta ise deniz fenerini söndürüyordu. Ida Lewis ve ailesinin yaşadığı yer olan Lime Rock’ın etrafı tamamen suyla kaplıydı.  Anakaraya ulaşmanın tek yolu ise teknelerdi. Küçük kardeşlerini hafta içi her gün kürekle okula götürür ve ihtiyaç duyuldukça kasabadan malzeme alırdı.

Cinsiyet rolleri günümüzde bile hala keskinliğini korurken o dönem de hiç şüphesiz Ida Lewis için hiç kolay olmamıştır. Hatta kendisi hakkında yapılan söylemlere yanıt olarak kurduğu cümlede oldukça manidar.

   “Ancak bir eşek hayat kurtarmanın ‘dişil olmadığını’ düşünür.”

Öyle ki Ida Lewis deniz feneri bekçiliği yaptığı yıllar boyunca bir çok hayat kurtardı. İlk bir insanın hayatını kurtardığında daha 12 yaşındaydı. Tekneleri alabora olmuş dört çocuğu kurtarmıştı. 1866 senesine gelindiğinde ise üç sarhoş asker kardeşinin kayığını çaldı fakat denizin ortasına geldiklerinde tekneleri alabora oldu. Lewis bu üç adamı da kurtardı. Sonuç olarak bir teşekkür bile işitmedi. 1877 senesinde üç zengin bankacı bir koyunla beraber seyahat ediyorlardı. Koyun suya atladı değerli olacak ki adamlarda peşinden gitti. Lewis yine dikkatli ve tetikte olmasıyla bu üç adam ve koyunu kurtardı.

Sene 1869’a geldiğinde ise Dünyanın kendisini tanımasına neden olan bir hayat kurtarışı gerçekleştirdi. Kar fırtınası esnasında devrilen tekneden iki askeri canını hiçe sayarak kurtarıp deniz fenerine götürdü.

 

Tarihe damgasını vuran bu olay sonrasında Ida Lewis, Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından  “Altın Hayat Kurtaran Madalyası” ile ödüllendirildi.

 

Lime Rock’ta geçirdiği 54 sene boyunca kayıtlardan öğrenildiği üzere 18 hayat kurtarmış olan Ida Lewis Dünyanın en çok tanınan deniz feneri bekçisi oldu.

Lewis 1911 senesinde 69 yaşındayken felç geçirerek hayatını kaybetti. Hayatını kaybettiği günün gecesinde Newport Limanındaki tüm gemilerin çanları onun için çaldı ve bayrakları yarıya indi.

İşte bu sebeptendir ki insan hayatını kurtarmak için cinsiyet faktörü önemli değildir. İnsana insan olduğu için değer verilmesi gerekir.

Amerika’nın en cesur kadını olan Ida Lewis’in hayatı bunun için oldukça güzel bir örnek.

 

Kültür- Sanat hakkındaki diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız… 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments