Cengiz Han Kimdir?

Moğol İmparatoru , Hükümdar Cengiz Han. Cengiz Han kimdir?

İşte Cengiz Han’ın biyografisi

CENGİZHAN KİMDİR?

1162 yılında on on nehrinin kıyısında bir çocuk dünyaya geldi. Doğduğunda avucunun içinde kan vardı. Kabilenin şamanı bunun tanrılar tarafından gönderilen bir işaret olduğunu ve bu çocuğun çok büyük bir imparator olacağını söylemişti. Bütün dünyanın düzenini ve kaderini değiştirecek bu çocuk Cengizhan’dan başkası değildi. Fakat bu küçük çocuğun Cengizhan olması kolay olmadı. Cengizhan lakabı kendisine bütün Moğolistan da ki kabileleri tek çatı altında topladıktan sonra kurultay tarafından verilmiştir.

CENGİZHAN

Doğduğunda babası Timuçin adını vermişti. Babası düşman bir kabile olan tatarlar tarafından zehirlenip ölünce henüz on yaşındaydı. Kabiledeki insanlar on yaşındaki bir çocuğun liderliğini kabul etmediler. Timuçin, annesini ve kardeşlerini ölüme terk ederek onları kendi kabilesinden sürdüler. Kaçarak ve saklanarak hayatta kaldılar. Daha küçücük bir çocukken Timuçin avladıkları hayvanı paylaşmak istemeyen üvey kardeşi Bekter’i öldürdü.

16 yaşına geldiğinde daha öncesinde yaptıkları anlaşma sayesinde Khongirad kabilesinden Börte ile evlendi. Bu Timuçin’e siyasi bir güç sağlamıştı. Ama bozkurtta ki Moğol süvari için tek bir kural vardı güçlü olan istediğini alır.

Merkit kabilesinin baskını ile Börte kaçırıldı. Timuçin ise kaçarak hayatını zor kurtardı. O dönemde ki Moğol tarihçileri tarafından yazılmış Moğolların gizli tarihi adlı eser de

Timuçin şöyle demiştir; ”karımı kaçırıyorlardı. Ne yapmam gerektiğini biliyordum. Kaçmalıydım ,ancak bir aptal kazanamayacağı bir savaşa girer.”

Kısa zaman içerisinde ordu toplayıp merkit kabilesine saldırı düzenledi  ve merkitleri yerle bir edip karısı Börte’yi kurtardı. Henüz 20 yaşına geldiğinde Moğolistan da tanınan bir komutan olmayı başarmıştı. Mogolistan’daki kabileleri tek tek kendi bayrağı altında birleştirdi.

CENGİZHAN

MOĞOL İMPARATORLUĞUN YAYILMAYA BAŞLADIĞI ZAMANLAR

Moğolistan da birlik sağlanmıştı. Tüm Moğol kabileleri tek çatı altında toplanmış Timuçin adını yerini Ulu kağan anlamına gelen Cengizhan’a bırakmıştı. Cengizhan’ın en büyük ideali tüm dünyayı fethetmekti.  Bu hayalini gerçekleştirmeye Çin’le başladı. Fakat karılarına beklemedikleri bir şey çıktı, Çin seddi. Cengizhan çok akıllıca ve basit bir hamle yaptı. Kuzey den Çin Seddi’nin etrafından dolaştı. Çinin içlerine girdi ve 9 yıl gibi bir sürede bütün Çin’e diz çöktürdü. Cengizhan burada büyük kıyımlar yaptı.

CENGİZHAN

Daha sonra gözünü batıya dikti. Harzemşahlar devletine gönderdiği elçilerin sadece kafası geri dönünce hiç düşünme den batıya sefere çıktı. Moğol elçilerinin başını vurduran Harzemşah valisini canlı olarak istedi. Canlı olarak yakalanan valinin ağzına ibret olsun diye eritilmiş gümüş dökerek öldürdü. Kendisine boğun eğen ve isteklerini kabul eden devletlere merhamet eden dokunmayan Cengizhan hükümdarlığını kabul etmeyen devletlere hiç acımıyordu.

Cengizhan’ın gazabı merhametinden büyüktü. Nişabur şehri kuşatmasında oğlu okçular tarafından öldürülünce askerlerine şehirde kimseyi canlı olarak bırakmamalarını emretmiş. Böylece şehirde yaşayan insanları, kedileri, köpekleri bile öldürtmüştür. Harzemşahlar daha fazla Moğol istilasına dayanamayıp çöktüler. Böylelikle Harezim, Horosan ve bütün Doğu İslam ülkeleri de Cengizhan imparatorluğunun bir parçası oldu.

10 yaşında Moğolistan bozkurtların da terk edilmiş olan Cengizhan şimdi dünyanın gördüğü en büyük imparatorun sahibiydi, fakat yaşlanıyordu. Ömrünün tüm dünyayı fethetmesine izin vermeyeceğini anladığında ölümsüzlüğün sırrını aramaya başladı. Sözlerine inandığı Taharus bir rahipten ölümsüzlüğün sırrını istedi. Rahip tamamen ölümsüzlüğün mümkün olamadığını fakat kadınlarla ilişkiye girerek ömrünü uzatabileceğini söyledi. Bunun üzerine Cengizhan farklı coğrafyadan birçok kadınla birlikte oldu.  Dna araştırmaları sonucunda elde dilen bilgilere göre günümüz dünyasında yaşayan her iki yüz kişiden biri Cengizhan’ın soyundan gelmektedir.

 

Moğolistan’ın Tsonjin-Boldog bölgesinde yer alan, 40 metre boyundaki dev Cengiz Han Heykeli

Cengizhan’ın Moğol mu yoksa Türk mü olduğuyla ilgili çeşitli araştırmalar vardır. Sıfırdan başlayıp önce Moğol boylarını birleştiren  sonra Türk boylarını ve devletlerini tek bir çatı altında toplayarak adına Moğol denilen Cengizhan 40 yaşında başlayıp ölümüyle 65 yaşında noktalayan seferlerin Asya’nın bir ucundan diğer ucuna çinin içlerinden Rusya’ya ve Avrupa da Polonya’ya kadar uzanan bir imparatorluk kurmuştu ve bunları sadece bir ömür içerisinde başarmıştı.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
752
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments