Cadılık ve Kadınlık 1

cadılar 1

Cadılık kavramının etimolojisine baktığımız zaman karşımıza çıkan tanım “Kötülük yaparak başkalarına zarar veren kadın veya erkek”. Nitekim Orta çağ Avrupası’na bakacak olursak Cadılık kavramı kadınlar ile özdeşleşmiştir.

cadılar 1

“ Kadınların şeytani güçlere sahip olduklarına inanıyorum” ( Johann Nider,1437).

 

Orta Çağda Kadınlıktan Cadılığacadılar 2

Orta çağda hakim olan “cadı” korkusunun tarihçesi 12. ve 13. Yüzyıllara dayanırken “Cadı imgesi 15. ve 16. Yüzyıllara dayanır. Döneme hakim olan kilise öğretilerine karşı gelen her birey heretiklik (sapkınlık) ile suçlanırken. Karşıt fikirler bir kadın tarafından sergilendiğinde sonuç cadılık ile yargılanmasına kadar gidebiliyordu. Bu yargılanmanın(!) altında yatan gizli gerçek ise Hristiyan kültürü altında erkek egemenliğinin ön planda olması ve kadınların bir rastlantı sonucu seyyah olarak dolaşan bilge kadınların öğretilerinden etkilenmiş, kendi fikirlerini beyan etmiş olmasıydı. Çünkü o dönemde kadınsan görev tanımın arasında fikir beyan etmek yoktu.

 

Cadı Avının Yaygınlaşmasıcadılar 3

Spesifik olarak “Cadı Avı Çağı” olarak bilinen dönem 1350-1780 yılları arasındadır. Döneme etki eden unsurları incelediğimizde, Dini sebepler, sosyal yapı ve siyasi şartlar göz önüne çıkmaktadır. Kilise karşıtı görüşlerin artması ve nihayetinde kadınların fikirlerini beyan etmeleri. Akabinde ise sapkınlıklar bu döneme adını veren cadı avı çağını başlatmış.İlk bilinen gerçek cadının kadın olması da bu iddiaları desteklemiş bu süre zarfında ise 50.000 kadın cadı suçlamasıyla infaz edilmiştir. Yine biliyoruz ki bu dönemde dönemin Avrupası’nda 13-16 yaşları arasında güzelliği ile nam salmış olan genç kızlar kilise tarafından toplatılmıştır. Bilinmeyen gizli nedenine bakılacak olursak kilise bu genç kızları kendi bünyesine katmak istemiş başarılı olamayınca ise çareyi aforoz etmekte bulmuştur. Sonucunda başarılı olamadığını gördüğünde ise infaza yönelmiştir. Kilisenin önde gelen isimlerinden birisi olan Johannes Chrysostomas’a göre “Kadınlar tamamen erkekleri tatmin etmek için yaratılmışlardı.” düşüncesine ek olarak. Yine Papa II. Pius’un “Kadın gördüğünde dur ve düşün; O, bir şeytan olabilir” demesi de kadınların o dönemde nasıl görüldüğüne dair ışık tutmuş. Sonucunda gerekçe olarak ise Güzelliğin cadılığın bir göstergesi olduğunu savunmuş ve hemen kurtulması gerektiğini iddia edilmiş ve asırlarca süren süreç başlamıştı.

 

 

Diğer tarih yazılarımızı okumak için  tıklayın…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3267
Tags:
4.8 6 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments