BOSTON ÇAY PARTİSİ

boston

Tarihe “Boston Çay Partisi” olarak geçen bu olayın aslında  Amerika’nın bağımsızlık savaşının başlamasına neden olduğunu biliyor muydunuz?

 

Çay Partisine Giden Yol 7 yıl

7 yıl savaşları sonrasında Amerika’da yeni gelişmeler yaşanmaya başlamıştı. Bu gelişmelere ek olarak Avrupa’da yaşanan aydınlanma hareketleri kıtada da etkisini göstermeye başlamıştı. 1765 yılında İngiltere kralı kolonileri için Damga Pulu Kanunu yürürlüğe girmişti. Bu kanuna göre resmi kurumlara verilen her belgeye damga pulu yapıştırılacaktı. Koloniler bu durumdan hoşnut olmadıları için 1765 Ekiminde ” Koloniler Kongresi” toplanmıştı. Koloniler yeni haklar istemekteydiler. Toplanan kongreler üzerine 1767 yılında kolonilerin dışarıdan aldıkları tekstil ve gıda ürünlerine Townshend Yasası ile olağan üstü vergiler konulmaya başlandı.

“Gelir vergisi adı altında yüksek oranlarla Amerikalılardan istenen vergidir. Boston Çay Partisine zemin hazırlamış ve gerçekleşen olay sonucunda  yürürlülükten kalkmıştır.”

 

Boston Çay Partisi

Amerikan sömürgecileri tarafından, İngiliz çayının ve İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’ne verilen Amerikan ticari haklarının Amerikan tüccarlarının zararına verilmesine karşı bir protesto gösterisi yapılmasını protesto etti. 1773’te İngiltere’nin Doğu Hindistan Şirketi iflas tehdidi altındayken, büyük çay stokları tutarken İngiltere’de satış yapamadı. Şirketi desteklemek için Parlamento, şirketin sömürgeci tüccarlara uygulanan herhangi bir vergiyi ödemeden doğrudan çayın doğrudan kolonilere ihraç etmesini ve böylece sömürgeci çay ticaretinin tekelleşmesini sağlayan Çay Yasasını kabul etti. Ancak çay fiyatı iki katına çıkmıştı ve İngiltere’den gelen ithal edilen çaya talep azalmıştı.

Artan vergilerin üzerine Büyük Britanya tarafından sömürgelere uygulanan çeşitli kısıtlayıcı yasalara karşı artan kolonilerde  vatanseverlik duygusu uyandı. Vergi protestosunda, Hintliler kılığına girmiş ve Samuel Adams tarafından yönetilen 110 kişiden oluşan Özgürlük Oğulları adını alan vatanseverler, yaklaşık bin protestocu ile bir araya geldi ve kargo gemilerini bastı. Eleanor, Dartmouth ve kunduz, çay sandıklarının 342’sini açıp kırarak Boston Limanı’na attı Sonucunda ise denizin üstü çayla kaplanmış oldu. Ertesi gün olay İngiltere’de yankı buldu, olayı İngiltere hükümeti hoş karşılamamıştır. Süre gelen yıllarda bu olay “Boston tea party” olarak adlandırıldı.

Protesto 18.000 kilo çayı mahvetti ve Nisan 1774’te zorlayıcı eylemleri geçen Boston ve Massachusetts kolonisini cezalandırmak için İngiliz hükümetini çıldırttı. Bu eylemler sömürgeleri daha da kızdırdı ve 1774’te ilk Kıta Kongresi’ne yol açtı.

 

Gerçekleşen bu olay sonucunda sömürge altındaki koloniler için bağımsızlık düşüncesi doğmaya başlamış. Amerika bağımsızlık savaşına zemin oluşturmuştur.

 

 

Diğer Tarih yazılarımızı okumak için tıklayınız… 

Amerika Kıtasının nasıl keşfedildiğini anlatan yazımızı okumak için tıklayınız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
67
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments