AMERİKA KITASI KİM TARAFINDAN KEŞFEDİLDİ?

  • Home
  • Tarih
  • AMERİKA KITASI KİM TARAFINDAN KEŞFEDİLDİ?
15 yy dünya

Merhaba sevgili Gossive okuyucuları, bir çoğunuzun bildiği üzere Amerika kıtası “Coğrafi Keşifler” sırasında yapılan keşifler sonucunda bulunmuştur.  Kim tarafından ve ne şekilde keşfedilmiş gelin hep beraber göz atalım.

 

AMERİKA KITASININ KEŞFİ

 

Bilindiği üzere kalıpsallaşmış bir bilgi vardır ki o da, Amerika kıtasına ilk adım atan ve keşfeden kişinin Kristof Kolomb olduğudur. Fakat Kolomb kendisinden sonra ki denizciler ve kaşifler için örnek teşkil etmiştir. Aslında Kuzey Amerika’ya ayak basanilk kaşif Viking Leif Ericsson’dur. Ericsson kıtaya ayak bastığındaysa Kolomb henüz dünyaya bile gelmemiştir. Ayrıca eksik bilinen bir diğer gerçekte Amerika kıtasının Kolomb tarafından keşfedildiği bilgisidir. Amerika kıtasını keşfetsede Amerika’nın yeni bir kıta olduğunu fark etmemiştir. Amerika’nın yeni bir kıta olduğunu fark eden kişi tüccarlık ile uğraşan Amerigo Vespucci‘dir.

Kristof Kolomb

Kristof Kolomb

Tarihsel olarak bakıldığında ise, 1492 senesinde Kolomb 3 gemisi ile birlikte İspanya limanından ayrıldığında Amerigo Vespucci halen İspanya’daydı. Kolomb’un başlamış olduğu bu serüveni merakla takip ediyor ve bekliyordu. Çünkü asıl mesleği bir İtalyan asilzadenin yanında tüccarlık yapmak olsa da Amerigo Vespucci Hindistan’a gitmeyi çok arzuluyordu. Kolomb’un gemilerinib Batıya ulaşması haberinden 7 yıl sonra Amerigo Vespucci kendisine ait olan 3 gemi ile birlikte Atlantik’e açıldı.  10 yıl boyunca Amerigo, Kuzey ve Güney Amerika’yı uçtan uca dolaştı, nehirlerini keşfetti. Yapmış olduğu bu keşif sonucunda Kolomb’un yanıldığına kanaat getirdi. Çünkü burası Hindistan ya da Asya’da yer alan herhangi bir ülke değildi. Bunun üzerine yanında çalıştığı iş verenine bir mektup yazdı. Mektubun içeriğinde yeni bir kıta keşfettiğinden bahsediyordu. Gelişen bu olayların akabinde ise bu bulunan yeni kıtanın adının verilmesinde Amerigo Vespucci’nin isminden esinlenilmiş ve Amerika olarak adlandırılmıştır.

 

Amerigo Vecpucci

Amerigo Vespucci

 

“Kısaca belirtmek gerekirse;  Amerika kıtası Kolomb tarafından keşfedilse de, kıtanın yeni bir kıta olduğunu keşfeden Amerigo Vespucci’dir.”

 

Ayrıca belirtmek gerekirse Amerigo Vespucci yapmış olduğu bu keşifler boyunca her detaylı not almış ve oldukça bilgi içeren seyahat yazıları yazmıştır. Bu da kendisinden sonra yeni yollar keşfedecek kaşiflere ve denizcilere ışık tutmuştur.

 

 

 

Diğer Tarih yazılarımızı okumak için tıklayınız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
54
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Amerika Kıtasının nasıl keşfedildiğini anlatan yazımızı okumak için tıklayınız… […]