Atatürk’ün Anıları : Mussolini

  • Home
  • Tarih
  • Atatürk’ün Anıları : Mussolini

Mussolini Türkiye’den İzmir’i talep ediyordu ve Rodos’a 40 bin asker yığmıştı. İtalyan Sefiri Povli Atatürk ile görüşmek için Çankaya’ya geldi. Povli kendini beğenmiş ve küstahça tavırlar ile bir şey ima etmeye çalışıyordu.

Atatürk’ün Anıları : Mussolini

Mussolini Türkiye’den İzmir’i talep ediyordu ve Rodos’a 40 bin asker yığmıştı.İtalyan Sefiri Povli Atatürk ile görüşmek için Çankaya’ya geldi. Povli kendini beğenmiş ve küstahça tavırlar ile bir şey ima etmeye çalışıyordu.

Konu İzmir’e geldiğinde Atatürk bu laf üzerine sakince ayağa kalkarak:
”Bana 10 dakika müsade etmenizi rica ederim.” diyerek yan odaya geçti.
10 dakika sonra büyük önder Mustafa Kemal tepeden tırnağa mareşal üniformasını ve çizmelerini giymiş olarak elçinin yanına döndü ve: ”Buyrun,şimdi sizi dinliyorum.” dedi. İtalyan büyük elçisi afallamış gözlerle sadece Atatürk’e bakıyordu. Atatürk,Sefir’e ”Söyle o koca herife o 40 bin askerle İzmir’i alamaz ama ben 4 bin asker ile Roma’ya girerim…” diye cevap verdi.

Kaynakça ; Ergun Candan, Gizli Yönleriyle Atatürk, s.222 Münir Hayri Egeli, Atatürk’ten Bilinmeyen Hatıralar, Ankara 1959, s.74–75

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Düşman Askerin Annesinden Atatürk’e Mektup

Atatürk’ün düşman asker annelerine yazdığı mektup ve bir Avustralyalı annenin Atatürk’e  cevabı…

Mustafa Kemal dünyada hiç bir liderin yapmadığı bir biçimde ülkesini işgale gelen düşman askerleri için aşağıdaki sözleri söylemiş onları kendi evladı gibi görmüştür.

Çanakkale savaşı bittikten sonra, Çanakkale topraklarında hayatını kaybeden bir kısım Anzak askerlerinin naaşları Türkiye de kalmıştı. Avustralyalılar doğal olarak tedirgindi.Özellikle evladını kaybetmiş aileler çocuklarının naaşının ne olacağı konusunda sıkıntılar yaşıyorlardı. Evlatlarının cansız bedenleri saygı görecekmiydi. yoksa evlatlarının olduğu yerler tamamen silinecekmiydi. Avustralyalı anne ve babalar bu düşüncelerle ağlarken Mustafa Kemal Atatürk’ten onlara bir mektup geldi.Şöyle diyordu Büyük Önder:

 

Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments