Düşman Askerin Annesinden Atatürk’e Mektup

  • Home
  • Tarih
  • Düşman Askerin Annesinden Atatürk’e Mektup

Atatürk’ün düşman asker annelerine yazdığı mektup ve bir Avustralyalı annenin Atatürk’e  cevabı…

Mustafa Kemal dünyada hiç bir liderin yapmadığı bir biçimde ülkesini işgale gelen düşman askerleri için aşağıdaki sözleri söylemiş onları kendi evladı gibi görmüştür.

Düşman Askerin Annesinden Atatürk’e Mektup

 

Çanakkale savaşı bittikten sonra, Çanakkale topraklarında hayatını kaybeden bir kısım Anzak askerlerinin naaşları Türkiye de kalmıştı. Avustralyalılar doğal olarak tedirgindi.Özellikle evladını kaybetmiş aileler çocuklarının naaşının ne olacağı konusunda sıkıntılar yaşıyorlardı. Evlatlarının cansız bedenleri saygı görecekmiydi. yoksa evlatlarının olduğu yerler tamamen silinecekmiydi. Avustralyalı anne ve babalar bu düşüncelerle ağlarken Mustafa Kemal Atatürk’ten onlara bir mektup geldi.Şöyle diyordu Büyük Önder:

“Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar, burada dost toprağındasınız, huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”(1934).

Atatürk’ün bu mesajından sonra Avustralyalı ailelerin yüreklerine su serpilmişti.Atatürk’ün kurduğu bu cümlelere büyük güven beslemeye başladılar.Evladını Çanakkale de yitirmiş. Avustralyalı bir anne Atatürk’ün bu cümlelerine bir cevap mektubu yazdı şöyle diyordu:

“Gelibolu topraklarında yitirdiğimiz evlatlarımızın acısını alicenap sözleriniz hafifletti, gözyaşlarımız dindi. Bir ana olarak bana bir güzelim teselli bahşetti. Yavrularımızın sonsuz uykularında huzur içinde dinlendiklerinden hiç kuşkumuz kalmadı. Majesteleri kabul buyururlarsa bizlerde kendilerine ata demek istiyoruz. Çünkü yavrularımızın mezarları başında söylediğiniz sözler ancak bir öz babanın sözleri gibi, yüce ve ilahi. Evlatlarımızı bir baba gibi kucaklayan büyük ataya tüm analar adına şükran sevgi ve saygıyla.”

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
31
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments