Antik Mısır İcatları

Antik Mısır İcatları

Mısır Medeniyeti sadece zamanlarında değil, aynı zamanda modern dünya için de kullanılan, en yararlı ve gizemli icatlardan bazılarıyla bizlere ışık tuttular.  Şimdi sırasıyla günümüze kadar uzanan Mısır Medeniyeti icatlarını inceleyelim.

1. Mısır Piramitleri

Kral Zoser için inşa edilen, en eski Mısır piramidi MÖ 2667-2648 tarihleri arasında  yapılmıştır. Halen Mısır da 70’in üzerinde piramit var. Bu piramitler o zamanların en büyük tapınak merkezleriydi.

2.Yazı

Yazının icadı M.Ö. 3500 yılı civarında gerçekleşmişken, alfabe yaklaşık 2500 yıl sonra M.Ö. 1000’li yıllarda icat edilmiştir. Gerek çivi yazısında, gerek Mısır hiyeroglif yazısında başlangıçta her bir sembol bir nesneye veya soyut kavrama karşılık geliyordu.

3.Şaduf

Şaduf, seren veya tapındırık, bir su aracıdır. Alet, MÖ 3000’den beri Mezopotamyalılar tarafından, MÖ 2000’de Antik Mısırlılar tarafından ve daha sonra Minos Uygarlığı, Çin tarafından sulamada kullanılan bir kaldıraç mekanizmasına sahip erken vinç benzeri bir alettir.

4.Takvim

Eski Mısır Medeniyeti Güneş Takvimini icat eden ilk medeniyettir. Buna göre 1 yıllık zaman dillimi 360 gün olarak kabul edilir. Her ay 30 günden oluşurdu. Ayrıca her 4 yılda 1 defaya mahsus olmak üzere günlere 5 gün ilave edilir. Ve o dönemim hasat mevsiminde 4 yılda 1 kez olmak üzere dini bir bayram olarak kullanılırdı.

5.Makyaj

5000 yıl öncesine kadar uzanan kazılardan edinilen bilgilere göre ilk olarak Mısır ve Asur uygarlıklarında hem kadın hem de erkeklerin özellikle gözlerini belirginleştirmek için gözlerine sürme çektikleri ve saçlarını sarı nişasta ile boyayarak görünümlerini değiştirdikleri görülmektedir .Ünlü Mısır kraliçesi Kleopatra bilinen en eski, güzelliğine düşkün ve makyaja meraklı kadınlardan biridir.

6.Peruk

Sıcak geçen mısır günleri mısırlıları saçlarını kazıtmaları için zorlamıştı. Daha kullanışlı olan perukları icat ettiler ve kullandılar.

7.Siyah Mürekkep

Mısır’da bir yazı malzemesi olarak kullanılmıştır. Rulolara yazmak için çoğunlukla siyah ve kırmızı mürekkep kullandılar.

8.Diş Macunu

Mısır Medeniyeti ilk kez diş macununu kullanan medeniyetti. Diş fırçalarını genellikle kurumuş dalların uçlarını yıpratarak kullanırlardı.  Mısırlılar ayrıca öküz tozu, kül, yanmış yumurta kabuğu ve ponza tozuyla yapılan diş macunu da icat ettiler

9.Mumyalama

Mumyalama geleneği çok tanrılı dinlerden kalmadır. İlk örnekler Antik Mısır’da MÖ 15. yüzyılda bulundu.

10.Pulluk

Pulluğu çekmek için öküz kullanmak, tarımda devrim yarattı. Günümüzde dünyanın dört bir yanında hala kullanılıyor.

Mısır tanrı ve tanrıçaları yazımızı okumak için tıklayınız.

Mısırın güçlü kraliçesi Nefertiti yazımızı okumak için tıklayınız.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments