YUNAN MİTOLOJİSİNDE YER ALAN PERİLER

Merhaba sevgili okurlar, bildiğiniz üzere “Mitoloji” denildiğinde akla gelenler hep tanrı ve tanrıçalar olmuştur. Editörümüz  Irmak tarafından  kaleme alınan  Tanrı ve Tanrıçaları okuyabilir ve meraklarınızı giderebilirsiniz.  Peki mitolojide perilerinde yer aldığını ve görevlerinin olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız doğru adrestesiniz, Gossive ailesi olarak  sizler için  Mitolojide yer alan “peri” kavramını inceledik.

 

 

peri

İLHAM PERİLERİ (MÜZLER)

Titan tanrıçası Mnemosyne( bellek tanrıçası) ile Yunan Tanrısı olan Zeus‘un dokuz gün süren aşk macerasının ardından tüm sanat dallarına ilham olan dokuz ilham perisi olan (Mousai) Müz’ler doğmuştur. Bu dokuz kız kardeşin her biri farklı alanlara verdikleri ilham ile bilinirler.

 

 

 

  • Kalliope: Romalı şair Ovidius tarafından bilgeliğine istinaden ilham perilerinin en önemlisi olarak nitelendirilen Kalliope, epik şiir ve destanlara ilham veren peridir.  Kalliope’nin ismi “güzel sesli” anlamına gelir.

  • Kleio:  Fenike alfabesini Yunanistan’a getirdiğine inanılan Kleio’nun ismi “ünlü etmek” anlamına gelir. Tarihi olayları konu alan şiirlere ilham verdiği düşünülen Kleio, parşömen veya tabletlerle tasvir edilir.

  • Erato:Lirik şiirlerin ilham perisi. İsmi “Eros” kelimesiyle aynı kökten gelir ve “arzulanan” demektir.

  • Euterpe: İsmi “hoşnut etmek” anlamına gelen Euterpe müziğin ilham perisidir.

  • Melpomene: İsmi “şarkı söylemek” anlamına gelen Melpomene, başlangıçta şarkı söylemenin ilham perisiyken, sonradan tragedyanın ilham perisi olarak anılmaya başlamıştır.

  • Polyhymnia( Polymnia): Dini şiir, ilahiler, dans ve hitabetin ilham perisi olan Polymnia’nın ismi “birçok şarkı” anlamına gelir. Farklı kaynaklarda tarım ve geometrinin ilham perisi olarak da anılır.

  • Terpsikhore: Dansın ve koronun ilham perisi olan Terpsikhore’nin ismi “dans etmenin zevki” anlamına gelir

  • Thalia: Komedi ve pastoral şiirin ilham perisi olan Thalia’nın adı “neşeli” anlamına gelir

  • Urania:  İsmi “cennet gibi” anlamına gelen Urania, astrolojinin ilham perisidir. Evrensel aşk ile özdeşleştirilen Urania ilham perilerinin yaşça en büyüğüdür.

 

NYMPH’LER (PERİLER)

periYunan mitolojisinde yer alan nypmler genç, güzel ve alımlı olarak tasvir edilirler. Tabiat ruhları yahut önemsiz ruhlar olarak anılırlar.Ölümsüz değillerdir ama tanrılar gibi ambrosia ile beslendiklerinden çok uzun yıllar yaşarlar. Yaşamlarıyla bağlantılı olan su kaynaklarının, dağların, akarsuların koruyuculuğundan sorumlu olduklarına inanılmaktadır. “Çok sayıda nymph türü vardır ve bunlar yaşadıkları yerlere göre ayrı adlar alırlar. Oreadlar dağlarda, Naiadlar akarsularda, Dryadlar meşe ağaçlarında, Lampadeler ise yeraltı dünyasında yaşarlar. Doğurganlık ve zariflik simgesidirler.”

 

Mitlerde genellikle güzellikleri yüzünden başlarından geçenler anlatılır, genel olarak peri olanların güzelliğine vurgu yapılır.

 

Diğer Kültür Sanat yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
602
Tags:
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments