Yavuz Sultan Selim Han Sina Çölü’nü 13 Günde Nasıl Geçmiştir?

  • Home
  • Tarih
  • Yavuz Sultan Selim Han Sina Çölü’nü 13 Günde Nasıl Geçmiştir?

Yavuz Sultan Selim Han günümüzde bilimin bile açıklayamadığı 2500 Km’lik Sina Çölü’nü 13 Günde Nasıl Geçmiştir?

Yavuz Sultan Selim Han Sina Çölü’nü 13 Günde Nasıl Geçmiştir?

Yıl 1516, Mercidabık Savaşı kazanılmış, sıra Mısır’ın fethine gelmişti. Osmanlı ordusu, Mısır’a doğru hareket etmiş ve karşılarına Mısır’a ulaşmaları için doğal bir engel olan, aşınılmaz denilen korkunç Sina çölü çıkmıştır. Osmanlı ordusu, 1,5 senedir seferde oldukları için çok yorgun düşmüşler ve vezirlerden bazıları bu çölü geçmenin imkansız olduğunu, geçilse bile bir çok asker kaybı olacağını düşündükleri için pek istekli olmamışlardı.

Bunu hisseden Yavuz Sultan Selim, askerlerine bir konuşma yaptıktan sonra savaş zamanlarında bindiği atı Karaduman’ı Sina çölüne sürmüş ve arkasından da Osmanlı ordusu da çöle doğru yürüyüşe geçmiştir. Çölde yürüyüş çok çetin olmuş, su idareli kullanılmış ve teyemmüm ile abdest alınmıştır.

Çölde ilerlerken bir ara Yavuz Sultan Selim atından inerek yürümeye başlayınca Vezirler, Beyler Beyleri, Sipahiler kısacası bütün ordu atlarından inerek yürümeye başladılar. Son derece Cevval ve heybetli olan Yavuz Sultan Selim, derin bir huşu içerisinde önüne bakarak yürüyordu. Vezirler ve askerler bu durumu merak etmişlerdi. Acaba Sultan neden yürüyordu?

Hemen vezirler padişahın en yakın dostu, sohbet arkadaşı ve sırdaşı olan Hasan Can’a müracaat ederek durumu öğrenmesini istediler. Hasan Can, padişahın yanına yaklaşarak ; “Hayırdır inşallah sultanım. Atınızdan neden indiniz? Bütün ordu yaya halinde geliyor ve bunun hikmetini merak ediyorlar?” Yavuz Sultan Selim, büyük bir maneviyat ve huşu içerisinde Hasan Can’a dönerek; “Bre Hasan Can! görmez misin iki cihan sultanı Peygamber Efendimiz (s.a.v.) önümüzde yaya halde yürüyor. O yürürken biz nasıl at üzerinde gidebiliriz?”

Bir müddet bu şekilde giden Yavuz Sultan Selim Han tekrar atına binmesiyle geri kalanlarda atlarına binerek yollarına devam ettiler ve geçilmez denilen Sina çölü, 13 gün gibi kısa bir sürede geçilmiş ve yaklaşık 100 yıldır yağmur yağmayan çöle, ordunun geçiş sırasında yağmur yağmıştır.

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments