VOODOO İNANCI

voodoo

Daha önce VOODOO İnancını duymuş muydunuz? VOODOO inancı nedir?

 

VOODOO İNANCI

 

Monoteistik ve büyüsel bir animizm türüdür. Voodoo, Afrika’nın Benin Cumhuriyetinin etnik dillerinden “Fon Dili’nin” kurallarına göre düzenlemiş bir sözcüktür. İki hecelidir.

Voo:İçe Bakış , Doo ise “bilinmeyen” anlamına gelir.

 

 

GENEL BAKIŞ

Voodoo ‘ya inan kişilere Voodooist denir. Voodooistlerin Tanrı olarak kabûl edip taptıkları varlık ‘Djo’ dur.Voodooistler Tanrıları Djo’yu “Evrensel Nefs’in Efendisi” olarak tanımlıyor.Voodoo’ya göre iyi ve kötü hep yan yana bulunuyor.
Voodoo’da kişiden ruhsal bilgisi ile, ahlaki yönden bozuk doğaları düzeltmesi ve dengeyi sağlaması isteniyor.
Voodoo’ya ve Voodooistlere göre insan bir hayvandan farksız olarak doğar.Fakat insan’a bir hayvandan farklı olarak yol gösterici niteliği taşıyan bir ruh yani onların değişiyle “loa” verildiği andan itibaren insan ruhsal bir varlığa dönüşüyor.Voodoo’ya göre bu kutsal ruh(loa) üç küçük kutsal melek olan üç pareden oluşuyor.Voodoo’ya göre bu aşamada insanın yapması gereken kendine verilen bu üç kutsal parçarını yani loasını kendi iradesiyle geliştirmesi.Voodoo ölümü bir son değil kutsal bir görev olarak görüyor.Ayrıca Voodoo İnancında insanlar ruhun fiziksel olarak tekrar dirileceğine inanmıyorlar.Voodooistler ölüm törenlerine özenle hazırlanıyorlar ve bu ölüm törenleri tek parçadan değil pek çok aşamadan geçerek yerine getiriliyor.

 

 

Bu aşamaları sırasıyla belirtecek olursak.

  1. Voodoo’da ölüm’e doğumdan itibaren hazırlanılıyor.Öncelikle ilk aşamada “Kişinin doğduğu anda kendisine bahşedilen (yada bahşedildiğine inandıkları) üç kutsal parçayı kilden yapılmış kavanozlar içine koyuyorlar.”
  2. İkinci aşama kişinin ölüm safhasının yaşadığı evre içerisinde gerçekleşiyor.Kişi öldüğü zaman bu loa kavanozu kırılıyor ve üç kutsal pare cansız bedenin etrafında yedi gün boyunca dolaşıyor.Ruh bedenden ancak yedi gün sonra “asıl tören ayini” denilen ayinde ayrılıyor ki bu da üçüncü aşamaları oluyor.
  3. Üçüncü aşamada asıl tören ayini yapılıyor.Bu ayin bitiminde ruh tamamen bedenden ayrılıyor ve suların altında yeni bir yaşama başlıyor…
  4. Suların derinliklerinde bir yıl bir gün kalan kalan ruh “Wete Mo Nan Dlo” Töreniyle geri çağrılıyor ki bu da bizim beşinci aşamamız oluyor.
  5. “Wete Mo Nan Dlo” törerini sırasında geri çağrılan ruh bir kavanoza konup ormana bırakılıyor.
  6.  16.yeniden doğuşun ardından ruh Tanrı Djo ile birleşiyor ve insanlara yol göstermek adına Loa’ları birlikte üretiyor.Böylece insanlar Tanrıları’nın yeniden doğuşuna katkıda bulunmuş oluyorlar

 

Voodooistlerin Önemli Tanrıları

Gueda : Ölüm ve büyü tanrısı.
Ogum : Demir ve savaş tanrısı.
İfa : Kutsal ruh.
Yemanja : Deniz tanrıçası.
Olukun : Denizlerinin,bilinçaltının tanrısı.
Oya : Öte alemin tanrıçası.
Omulu : Mezarların kralı.
Nana Buluku(DJO) : Voodoo inancının en önemli tanrısı
Nana Buluku : Hristiyan tanrı anlayışındaki gibi evreni ve evrenin içindeki her şeyi yaratan, yaratıcı tanrıdır.
Nana Buluku’nun iki kız çocuğu vardır: Ay tanrıçası Mawu ve Güneş tanrısı Lisa.

 

Diğer kültür ve sanat yazılarımızı okumak için tıklayınız…

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
60
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments