Uyku Deneyi: Randy Gardner

Şimdiye kadar en fazla kaç gün uykusuz kalabildiniz; 36 saat 2 gün, daha mı fazla? Peki ya 11 gün boyunca uyumadan durabilmek nasıl bir şey olurdu? 264 saat uykusuz kalarak rekoru elinde tutan Randy Gardner ve uykusuzluk deneyi yazımız sizlerle.

Uyku Deneyi: Randy Gardner

1963 Aralık ayında 3 öğrenci okul projeleri için bir insanın en fazla ne kadar uykusuz kalabileceği konusu üzerine bir deney yapmaya karar verir. Bu deney aynı zamanda da bir rekor denemesi olacaktır, deneyden önceki rekor ise 260 saat (10 gün 20 saat) ile Tom Rounds’a aitti. Deney fikrini ortaya atan ilk isim Bruce Mc Allister oldu. Bruce, arkadaşlarına deneyi açıkladığında arkadaşları da fikri ilginç bularak kabul ettiler ve aralarında kura çektiler. Uykusuz kalacak kişi Randy Gardner seçilmişti, diğerleri ise Randy’nin hareketlerini gözlemleyecekti.

17 yaşında ki gençler oldukça tehlikeli, ama aynı zamanda da bilimsel açıdan önemli bir deney olacağı için o dönemlerde meşhur bir uyku araştırmacısı ve Uyku Araştırma Merkezinin kurucusu olan William Dement’i deneye davet ettiler. Hem bu sayede deney medyadan da ilgi gördü. William Dement’in deneye dahil olması hem Randy’nin arkadaşlarını hem de ailesini rahatlattı ve nitekim bu zorlu deney 28 Aralık 1963’de Randy Gardner’in uzun soluklu ve derin bir uykusundan sonra başladı. Randy, günde 3 öğün yemek alıyor ve her anı kameraya kaydediliyordu.

William ile yardımcısı dönüşümlü olarak uyuyor, Randy’nin beyninde ki hareketleri anbean takip ediyorlardı. 48 saatte yaklaşıldığında Randy’nin konuşmalarında artık dil sürçmeleri başlamıştı, sonraki saatlerde koku duygusu artmış ve hatta bazı kokulara tahammül edemez hale gelmişti.

William deneyle alakalı şunları söylemişti; ” Fiziksel olarak çok iyi, ona basketbol ve bowling oynatabiliyoruz. Ama gözünü kapatsa hemen uyuyacak gibi oluyor, en zoru ise onu geceleri uyanık tutmak.” 5. gününden sonra deney, artık medyanın en çok yer verdiği konulardan biriydi. Hatta Amerika da, Kennedy suikasti ve Beatles turnesinden sonra en çok konuşulan konu oldu. Randy ise bir haftayı geride bıraktıktan sonra artık yemeklerini tek başına, yardımcısız yiyemez olmuştu.

9. günde sonra ise bellek kayıpları yaşadı ve William deneyi sonlandırmak istedi. Fakat Randy devam etmek isteyerek 264 saat 25 dakika, yani 11 günden fazla uyanık kalmayı başarabildi. Dr. William açıklamalarında önemli bir çok bilgiye ulaştığını ve Randy’nin sağlığı ile ilgili sorun olmadığını söyledi. Ayrıca Randy, Guinnes Rekorlar Kitabına da girmiş oldu.

Ancak 3 ay sonra bir takım sorunlar boy göstermeye başladı. Birkaç yıl sonra uyku düzeni bozulmaya ve gitgide uyku süresi azalmaya başladı. 50’li yaşlarında ise hayatının geri kalanını uykusuzlukla mücadele ile geçirdi ve bir röportajında; ” keşke bu deneyi hiç yapmasaydım” dedi.

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
11
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments