Üsküdar’daki İskoçlar

Üsküdar’a gider iken şarkısını, hepimiz duymuşuzdur. Peki hikayesinin İskoçlar’a dayandığını biliyor muydunuz?

Üsküdar’daki İskoçlar

Hepimiz mutlaka duymuşuzdur, Üsküdar‘a gider iken şarkısını, hatta hemen kafamızda elinde açık şemsiyesiyle peçeli hanımlar ve takım elbiseleri üzerinde bıyık ve fes kombinli erkeklerin etraflarında dört dönmesi gelir dinlerken. Fakat şarkının tam nereden geldiğine baktığımızda elimizde upuzun, takibi zor bir liste çıkıveriyor karşımıza, biz de neymiş ya orijinalinden diye baktık ama içinden çıkamadık ne yalan söyleyelim. Elimizdekileri sizin önünüze koyalım da en azından biraz anlayalım şarkımızın kökenini dedik.

Şarkının bir kökeni 18.yüzyıl İstanbuluna, Dimitri Kantemiroğlu’na uzanıyor. Kendisi bu şarkıyı derleyerek ortaya çıkardığını iddia ediyor ancak bazı kaynaklar onu reddederek bambaşka bir toprakların ezgisi olduğunu savunuyor; İSKOÇLAR.

İskoçların Osmanlıyla işi ne sorusuna baktığımızda, İskoçya’nın bize Kırım Savaşı için asker yollaması olayı karşımıza çıkıyor, bu askerler için bir marş düzenlenmiş ve bu marşın da kaldıkları Üsküdar Selimiye Kışlası’nda yüksek ihtimalle sık sık tekrarlanması sebebiyle, etekle dolaşmalarından dolayı halkın “donsuz askerler” lakabı taktığı İskoçlardan hareketle bu şarkının ortaya çıktığı düşünülüyor.

 

Bir de olayın Arap yarımadası kısmı var ki, ben de buradan geldiğini biliyordum başta sadece. Ya Banat İskendaria yani Ah İskenderiyenin Kızları ismindeki parça, Dünyaca en yaygın olarak kabul gören orijinal versiyonu. Hatta dünyaca meşhur Civilization VI oyununda bile Arap Devleti’nin ana müziği olarak bu şarkı kullanıldı.

Modern dünyaya gelirsek, 1949 yılında Safiye Ayla tarafından seslendiren sözlü versiyonu Üsküdar’a Gider İken bizim bildiğimiz en tanıdık versiyonu diyebiliriz, tabii bu ezginin 1978’de Almanya’da farklı bir şekilde yankılandığında bakarsak tutmuş diyebiliriz. Evet, Boney M’in kültleşmiş Rasputin şarkısının başlangıcında çalan ezginin Katibim olduğu düşünülüyor, ancak Boney M grubunun kendisi yalanlamış durumda, 1998’de şarkı bize Ayna tarafından Dön Bak Aynaya şeklinde geri dönerek bir daireyi tamamlıyor.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments