ÜLKELERİN MEŞHUR SOKAK YEMEKLERİ 1

Ülkeler yemek kültürleri açısından farklılık göstermektedir. Özellikle sokak yemekleri ülkenin kültürünü ve karakterini yansıtır. Turistlerin ise en büyük odağı sokak yemekleridir. Bu açıdan bu yazımızda ülkelerin street food olarak anılan yemeklerini tanıtmak istedik.

TÜRKİYE

Ülkelerin meşhur sokak yemekleri

Yazımıza ilk olarak ülkemizle başlamak isteriz. Ülkemizin en meşhur sokak yemeklerinden birisi en başındaki hiç şüphesiz balık ekmektir. Balık ekmek özellikle İstanbul başta olmak üzere oldukça meşhur bir sokak yemeğidir. Ekmek, balık ve çeşitli sebzelerle hazırlanan lezzetli bir yemektir. Diğer bir sokak yemeği ise kokoreçtir. Ekmek arası Kokoreç çeşitli baharat ve sebzelerle servis edilir. Kumru ise İzmir’de meşhur olan ve oradan tüm Türkiye’ye yayılan lezzetli bir sokak yemeğidir. Diğer bir sokak yemeği ise midye dolmadır. Günümüzde midye dolma oldukça meşhur bir sokak yemeği haline gelmiştir ve neredeyse çoğu şehirde bulunmaktadır. Köfte ekmek ise vazgeçilmez sokak yemeklerimizin başında gelir. Köfte, sebze ve soğanın ekmekle buluşması damak zevkini arttırır. Döner ise vazgeçilmez sokak yemeklerimiz arasındadır. Tavuk ve et döner herkesin tercih edebileceği lezzete sahiptir. Simit açlığı bastırmak için oldukça nefis bir yemektir.

AMERİKA

ülkelerin meşhur sokak yemekleri

Amerika’nın en meşhur sokak yemeği hiç şüphesiz sosislidir. Izgara ya da buharda pişirilen domuz, dana ya da tavuktan yapılan sosis çeşitli soslarla servis edilir. Diğer bir sokak yemeği ise Peynir bifteğidir. İnce dilimlenmiş biftek parçaları ve peynirden elde edilen bir lezzettir. Krep ise Amerika’da oldukça popüler olan bir yemektir. Her çeşit krep tüketilmektedir. Bir diğer lezzet ise hamburgerdir. Hamburgerin en meşhur olduğu yer Amerika’dır. Etin sebze ve soslarla birleşerek damak zevkini yükselttiği bir yiyecektir. Burrito ise pirinç, fasulye ve marul peyniri ve lezzetli bir sosla elde edilen bir yemektir. Patates kızartması ise sokak yemeği olarak en çok Amerika’da meşhurdur. Kızartılan patatesler çeşitli sos ve baharatlarla süslenerek servis edilir. Amerikan pizzaları ise diğer ünlü olan bir yemektir.

FRANSA

ülkelerin meşhur sokak yemekleri

Fransa’nın en meşhur sokak yemeği herkesin yakından bildiği kruvasandır. Ay şeklinde olan bu lezzet tatlı veya tuzlu gibi seçenekleri vardır. Diğer bir lezzet ise kreplerdir. Fransa’da meyvelerle, çikolata ve kremalarla süslenen bu lezzet oldukça meşhurdur. Jambon baget ise diğer meşhur olan lezzettir. Jambon ve tereyağlı ekmek ile hazırlanan lezzetli bir besindir. Beignets ise diğer meşhur yiyecektir. Genellikle kahve yanında tercih edilen mayasız bir yiyecektir. Makaron tercih edilen diğer bir lezzettir. Falafel ise meşhur olan diğer yiyecektir. Köftenin yanında çeşitli sebze ve soslar mevcuttur. Izgara peynir ise herkesin damak zevkine uyacak bir yemektir. Izgara peynir ile yapılan bu sandviçler Fransa sokaklarında oldukça meşhurdur.

İTALYA

ülkelerin meşhur sokak yemekleri

İtalya en çok makarna ve pizzasıyla bilinmektedir. Ancak bunların dışında farklı lezzetlere de sahiptir. İsimleri bizlere yabancı gelse de tatları herkesin damak sevkine uygundur. Pesce fritto al cono külahta sunulan yiyecektir. Taze deniz ürünleri unla kızartılır. Zeppole ise lokma türünde bir yiyecektir. Krema dolgulu ya da sadece kızartılmış hamur serpiştirilen şekerle tercih edilir. Stigghiola ise koyun bağırsağı şişlenerek kızartılan bir yiyecek türüdür. Ülkemizde tüketilen şiş kebaptan farklı olan bu yiyecek İtalya sokaklarında yaygındır. Diğer bir yiyecek ise Panzerottidir. Peynir ve domates arasına konarak kızartılan bir yiyecektir. Panelle ise mısır unuyla kızartılan bir yiyecektir. Çeşitli tatlarla servis edilir.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments