ÜÇ BAŞLI KÖPEK: KERBEROS

Gossive ekibi olarak Mitoloji rüzgarına kaptırdık ve asla kendimizi kurtaramıyoruz. Şimdi ki konumuz ise Mitolojide yer alan en korkunç yaratıklardan bir tanesi olan Kerberos.

 

KERBEROS NEDİR?

Hades‘in yönettiği, ölülerin bulunduğu yeraltının dünyasında Eberus geçitine giden geçitte bekçilik yapan üç başlı köpektir. (Hesiode’a göre 50, Horace’a göre ise 100 başı vardır). Kuyruğu bir yılan olan ve sırtında sayısız yılanbaşı bulunan, ısırıkları zehirli bu köpek Herakles’ün 12 görevi arasında yer alır. Kerberos Yunanca ‘çukur (çok derinlerdeki, şeytani çukur) iblisi’ demektir. Yarı kadın yarı yılan Ekhidna ile dev Typhon’un oğlu, 2 başlı Cehennem zebanasi Orthros’un kardeşi olan Kerberos’un 3 başının geçmişi ,bugünü ve geleceği temsil ettiği sanılmaktadır. Aynı zamanda Kerberos, Nemea Aslan’ının da amcasıdır.

Dev zincirlerle bağlı olan bu köpeğin görevi ise yer altına giren ölülerin tekrar yeryüzüne çıkmalarını önlemektir. Kerberos’un en önemli görevi içeri giren tüm ruhların kaçmasını önlemektir.  Kerberos görevi boyunca sadece beş kere yenilgiye uğramıştır bunlar;

 

  • Müzik yeteneğini kullanan Orpheus onu liriyle zehirlemiş ve uyuya kalmıştır.
  • Lethe ırmağındaki su yardımıyla Hermes tarafından uyutularak
  • Roma mitolojisinde yer alan Troya prensi Aineias tarafından ilaçlı keklerle uyutularak
  • Yine bir Roma masalında yer alan Psyke tarafından ilaçlı ballı keklerle uyutulularak
  •  Son görevi Kerberos’u yakalamak olan Herakles tarafından yakalanarak, yenilgiye uğramıştır.

 

HERAKLES’İN SON GÖREVİ ( HERKÜL)

Herakles’e verilen en son görev, aynı zamanda aralarında en zor olandı. Herakles’ten,  Yeraltı dünyasının bekçilik yapan  başlı köpek Kerberos’u çıkarıp yeryüzüne Atina’ya getirmesi istenir. Görevi aldıktan sonra, diğer tarafa geçmek için Eleusis’ten yardım ve bilgi alan Herkül, Tanareum bölgesinde ölüler diyarına geçiş yapabileceği girişi bulur. Athena ve Hermes’in yardımı ile girişten geçen ve Charon’u ( ölüler diyarına giden Stiyks ırmağında ruhları taşıyan kayıkçı) da yine Hermes’in yardımı ile geride bırakan Herkül Kerberos ararken, Ölüler diyarında Hades tarafından zincirlenen Thesus’u sihirli kelepçelerinden güç de olsa kurtarır.Hades ve Persephone’nin karşısına çıkıp durumunu anlatan Herkül, onların onayını alarak Kerberos’u geri getirmek üzere izin alır. Kerberos’un karşısına çıkıp, güreşte onu yenmeyi başaran Herkül, Kerberos’u yeraltı dünyasından çıkararak Atina’ya; Eurystheus’un karşısına çıkarır.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments