TÜRK EFSANELERİ SERİSİ 1: BARIŞ MANÇO

Değerli Gossive okuyucuları, bu yazımızda ülkemizin birbirinden kıymetli sanatçılarından derlediğimiz Türk Efsaneleri Serisi’nde sizleri ilk olarak Barış Manço ile buluşturduk. Keyifli okumalar…

UZUN SAÇLI DEV: BARIŞ MANÇO

“Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar, İstanbul’da dünyaya geldi. 1 Şubat 1999; Kadıköy, İstanbul da hayata veda eden Barış Manço, Türk sanatçı; şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı, Devlet Sanatçısı ve kültür elçisidir.

Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılır. Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Felemenkçe, Almanca, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Hazırladığı televizyon programıyla Dünya’nın pek çok ülkesine gitmiş, bu nedenle “Barış Çelebi” olarak adlandırılmıştır. 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı’na layık görüldü.”

UZUN SAÇLI DEVİN HAYATI

“Devlet konservatuvarı klasik Türk sanat müziği hocası, sanatçısı ve yazar Rikkat Uyanık ve İsmail Hakkı Manço çiftinin ikinci çocuğu olan Mehmet Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar Zeynep Kâmil Hastanesi’nde doğdu. II. Dünya Savaşı yıllarında doğduğu için ailesi Mehmet Barış adını verdi.

1954’de Galatasaray Lisesi Ortaokul giriş sınavına girmeden önce ismi Mehmet Barış Manço olarak değiştirilmiştir. Dört çocuklu ailede Savaş, İnci ve Oktay adlarında üç kardeşi vardı. Konservatuvardaki çalışması sırasında Zeki Müren’in de hocalığını yapan Rikkat Uyanık daha sonraları Barış Manço’yla beraber televizyon programlarına da katıldı, şarkı söyledi. Aile kökenleri İstanbul’un fethinden sonra Konya’dan Selanik’e göç etmiş ve savaş yıllarındaki zorluklar nedeniyle I. Dünya Savaşı sırasında İstanbul’a göç etmişti.

Üç yaşındayken anne babasının ayrılığından sonra Barış Manço, babası ile yaşamaya başladı. Babasıyla birlikte sık ev değiştirdi ve Cihangir’de, Üsküdar’da, Kadıköy’de ve kısa bir süre için Ankara’da yaşadı. İlkokula abisi Savaş ve ailenin en küçük ferdi olan kız kardeşi İnci’nin de okuduğu Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nda başladı. 4. sınıfı Ankara Maarif  Koleji’nde okudu ve ilkokulu Kadıköy’deki başladığı okulda tamamladı. Yatılı olarak Galatasaray Lisesi’nin orta bölümüne devam etti. 1957’de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başladı. 4 Mayıs 1959’da babasının ölümü üzerine Galatasaray Lisesi’nden ayrılarak, eğitimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladı.

1957’de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlayan Manço, 1958 yılında ilk grubu Kafadarlar grubunu kurdu. Ortaokul yıllarında kurulan bu grup rock’n roll coverları yaparken, Barış Manço da ilk bestesi Dream Girl’ü bu dönemlerde yaptı ve Ankara’da küçük bir müzik ödülünün de sahibi oldu. İkinci grubu Harmoniler’de yine Galatasaray Lisesi’ndeki arkadaşları vardı. 1959’da Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk konserini verdi.

Lise yılları bittiğinde Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1963- 1971 yılları arasında resim, grafik ve iç mimari eğitimi aldı. Belçika’da “Lemistgrees” adında, Amerikalı, Belçikalı, İtalyan, Kuzey Afrikalı, İngiliz müzisyenlerden oluşan bir grupta yer aldı. “Lemistgrees”le çalışmalarının sürdüğü iki yıl içerisinde Paris Olympia’da konser verdi. 1966 yılında Paris’te iki 45’lik plak çıkardı.”

BARIŞ MANÇO ŞARKILARI

Barış Manço & Harmoniler

1962 – Twistin Usa / The Jet
1962 – Do The The Twist / Let’s Twist Again
1963 – Çıt Çıt Twist / Dream Girl

Barış Manço & Jacques Denjean Orchestra

1964 – Baby Sitter / Quelle Peste! / Jenny Jenny / Un Autre Amour Que Toi
1964 – Baby Sitter / Quelle Peste!
1964 – Jenny Jenny / Un Autre Amour Que Toi

Barış Manço & Les Mistigris

1966 – II Arrivera / Une Fille
1966 – Aman Avcı Vurma Beni / Bien Fait Pour Toi
1967 – Bizim Gibi / Big Boss Man / Seher Vakti / Good Golly Miss Molly

Barış Manço & Kaygısızlar

1967 – Kol Düğmeleri / Big Boss Man / Seher Vakti / Good Golly Miss Molly
1968 – Kızılcıklar Oldu mu? / I’ll Go Crazy
1968 – Bebek / Keep Lookin’
1968 – Karanlıkların İçinde / Trip(To A Fair)
1968 – Boğaziçi / Flower of Love
1969 – Unutamıyorum / Runaway (Barış Manço)
1969 – Ağlama Değmez Hayat / Kirpiklerin Ok Ok Eyle
1969 – Kağızman / Anadolu

Barış Manço & Ve

1970 – Derule / Küçük Bir Gece Müziği
1970 – Dağlar Dağlar 1 / Dağlar Dağlar 2

Barış Manço & Moğollar

1971 – İşte Hendek İşte Deve / Katip Arzuhalim Karışık

1971 – Binboğa’nın Kızı (Moğollar) / Ay Osman (Kaygısızlar)
1972 – Fil ile Kurbağa (Kaygısızlar) / Je Te Retrouverais (Les Mistigris)

Barış Manço & Kurtalan Ekspres

1972 – Ölüm Allah’ın Emri / Gamzedeyim Deva Bulamam
1973 – Lambaya Püf De! / Kalk Gidelim Küheylan
1973 – Gönül Dağı / Hey Koca Topçu (Genç Osman)
1974 – Nazar Eyle Nazar Eyle (Gel Yanıma Pazar Eyle) / Gülme Ha Gülme
1974 – Bir Bahar Akşamı / Estergon Kalesi
1975 – Ben Bilirim / 2023
1976 – Çay Elinden Öteye (Rezil Dede) / Vur Ha Vur
1977 – Nick The Chopper(George Hayes Orchestra ile) / Lonely Man
1981 – Eğri Eğri Doğru Doğru Eğri Büğrü Ama Yine De Doğru / Hal Hal

BARIŞ MANÇO’NUN VEFATI

“31 Ocak 1999 gece saat 23:30 civarında İstanbul’un Moda semtindeki evinde kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi’nde aynı gece saat 01:30’da yaşamını yitirdi.

Daha önce 1983 yılında bir kalp spazmı geçirmişti. 1991 yılında devlet sanatçısı unvanı aldığından dolayı cenazesi için devlet töreni düzenlendi. Bu töreni TRT, Kanal D ve Kanal 6 canlı olarak kesintisiz yayınladı.

STV ve Star televizyonları Manço Köşk’ten sevenlerinin düşüncelerini gün boyunca aralıksız paylaştı. Ayrıca Star TV ölümünün hemen öncesinde çekilen bir röportaj yayımladı. 3 Şubat 1999 tarihinde üzerinde Galatasaray bayrağı da bulunan Türk bayrağına sarılı naaşı Atatürk Kültür Merkezi’ne getirilerek tören düzenlendi, ardından Levent Camisi’nde cenaze namazı kılındı ve Kanlıca’daki Mihrimah Sultan Mezarlığı’nda toprağa verildi.”

 

KAYNAKLAR

https://www.haberturk.com/baris-manco-kimdir-baris-manco-nereli-ve-kac-yasinda-vefat-etti-iste-baris-manco-nun-hayati-sarkilari-olum-2924179

https://www.ensonhaber.com/biyografi/muzisyen/baris-manco-kimdir

https://www.haberturk.com/baris-manco-nun-75-dogum-gunu-baris-manco-kimdir-1779642

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:

Esin Kırkan

Esin Kırkan 1998 yılında Bilecik’in Bozüyük ilçesinde doğmuştur. İlköğretim ve lise hayatını Bozüyük’te tamamladıktan sonra 2017 senesinde Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü kazanmış olup eğitim hayatı hala devam etmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments