Türk Edebiyatında Kadının Doğuşu: Tante Rosa Romanı

  • Home
  • Kitap
  • Türk Edebiyatında Kadının Doğuşu: Tante Rosa Romanı

Türk edebiyatı, Sevgi Soysal, Tante Rosa Romanında Kadının Yaratılışı…

Sevgili Gossive edebiyat severleri, bugün yazımızda erken yaşta kaybettiğimiz, Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Sevgi Soysal’ın Tante Rosa romanında Türk edebiyatında modern kadının doğuşu ve ana karakterimiz Tante Rosa’nın hayat ile mücadelesinden bahsedeceğiz. Kitap hakkında bilgi edinmeniz ya da sizlere farklı bir bakış açısı kazandırması dileğiyle, iyi okumalar.

Tante Rosa Romanı

1968 yılında Sevgi Soysal tarafından yayımlanan Tante Rosa romanı on dört bölümden oluşmaktadır. Kitaba adını veren karakter Tante Rosa’nın on bir yaşından itibaren hayat ile mücadelesi anlatılmaktadır.

Türk Edebiyatında Kadının Doğuşu: Tante Rosa

1960’lardan sonra Türk edebiyatında kadın yazarların sayısında artış olur. Bunun sonucunda da kadınların hayatta var olma mücadeleleri de eserlerde işlenen bir konu haline gelmiştir. Ataerkil düzen karşısında ezilen kadınlar, artık durun demeye başlarlar. Sevgi Soysal’ın Tante Rosa karakteri de bize modern anlamda bir kadının doğuşunu anlatır. Kadının özgürleşmesi, çalışma hayatında yer alması, ayaklarının üzerinde durması ile bir başkaldırı anlatılmıştır. Aslında toplum arasında var olan bütün kalıp düşünceler Tante Rosa karakteri ile yerle bir edilmiştir. Dört duvar arasına sıkıştırılmaya çalışılan kadın, duvarları yıkar ve hayatına hiçbir sınır çizmeden özgürce yaşar.

Aykırı Karakter: Tante Rosa

Rosa on bir yaşındayken olaylar başlar ve ölümüne kadar geçen süredeki yaşamı anlatılmıştır. Rahibe okuluna giden Rosa, küçük yaşlardan itibaren aykırı bir karakter olduğunu gösterir. Rosa, okulun kurallarına asla uymaz hatta okuldan atılır. Eğitimi yarım kalan Rosa’nın, hayatının ilerleyen kısımlarında da bunun izleriyle karşılaşır.

Tante Rosa romanının ilerleyen kısımlarında Rosa’nın evlenmeden bir birliktelik yaşadığını ve hamile kaldığını görüyoruz. Tante Rosa belirli kalıpları yıkmaya çalışır ama tam olarak toplumsal düzene karşı çıkamaz. Rosa dedikoduları önlemek için Hans ile evlenmiştir ama uzun bir birliktelik olmaz. Aslında Rosa karakterinin özgürlüğü tam da bu nokta da başlar. Ataerkil düzen içerisinde ve toplumda anneliğe kutsallık atfedilir. Bunun aksine Tante Rosa çocukları ve eşini bırakarak evini terk eder. Rosa, belirli kalıpları yıkarak üzerine yüklenen sorumlulukları fırlatıp atar.

Rosa’nın Çalışma Hayatı

Eserin kahramanı Rosa kendi ayakları üzerinde durabilmek için farklı işlerde çalışmıştır. Gazete bayisinde, mezar bakıcısı olarak, ikinci el eşya satarak, evinde pansiyon işleterek, genelevde kasiyerlik yaparak, tuvalet temizleyerek ve sokaktan şişe toplamak gibi çeşitli işlerde çalışır. Uğraştığı mesleklerden de görüyoruz ki herhangi bir eğitim gerektirmez ve çoğu kişinin yapmak istemediği işlerdir. Bu nokta da yazar eğitimin, özellikle de kadınların eğitimine vurgu yapmıştır. Tante Rosa her ne kadar ayakları üzerinde durmaya çabalamış olsa bile bir işte tutunamamış ve hayatı hep mücadele vermek zorunda olmuştur.

Sonuç

Ömrünün sonuna kadar özgürlüğünü arayan Tante Rosa karakteri ile belirli kalıplar yıkılmaya çalışılmıştır. Etrafına hiçbir şekilde zarar vermeyen kadın karakterinin aslında tek savaşı, kadının birçok alanda yer alabilmesi ve her konuda özgür davranabilmesidir. Rosa eserinde aykırı bir karakter yaratılmıştır. Buna ek olarak kadının birey olma ve toplum içerisinde kendisi gösterme mücadelesi anlatılmıştır. Bu karakterin aklı ile değil, duygularını ön plana alarak yaşadığı, kadınlığını gizlemeyerek ve kadınlık olgusunun üstüne basarak anlatıldığı görürüz. Rosa karakterinin aklı ile değil de duyguları ile hareket etmesinin temelinde, bu tür davranışlar sergileyen bir karaktere toplumun hazır olmaması düşüncesi 1968 yılında yayımlanan bu eser de Türk edebiyatında hiç karşılaşılmamış kadın karakter ile karşılaşır. Özgür ve aşk kadını olan Tante Rosa feminist kuram açısından ele alınabilir.

 

BEYZA NUR TEMİZÖZ

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments