PRENSES BARİ

Bir efsaneden dolayı Bari ismini alan bu küçük kızın hikâyesi, bir insanlık dramını içermektedir. Bari adını aldığı efsanedeki gibi zorluklar yaşamış ve kendi yolunu çizmek için bir yolculuğa çıkmıştır.

PRENSES BARİ

prenses bari

ÖZET

Kuzey Kore’nin ücra bir kentinde, sürgün altında, zor geçimli bir ailenin 7. Çocuğu olarak dünyaya gelen Bari, zorluklarla dolu bir geçmişe sahiptir. Erkek çocuk hayali kuran bir çiftin 7. Çocuğu olan Bari, doğumundan sonra babası tarafından ormana terk edilmiştir. O, en büyük destekçisi olan büyükannesi tarafından kurtarılmış ve evine geri dönmüştür. Büyükannesi ona bir efsaneden dolayı Bari ismini vermiştir. Bari, doğduğundan beri özel bir çocuk olmuştur. Görülmeyeni görmüş, duyulmayanı duymuştur ve insanların geçmişini okuyabilmiştir.

Bari ve ailesi ilerleyen dönemlerde hiç beklemedikleri olaylarla karşılaşmış ve göçmen hayatı yaşamaya mecbur kalmışlardır. Bu süreçte Bari birçok kayıp vermiş ve ailesini bir daha bulamamak üzere kaybetmiştir. Kendi yolunu çizmeye çalışmış ve bu süreçte kendi yeteneklerini kullanarak, kendine bir hayat kurmaya çalışmıştır. Bari, bu yolda çokça kayıp vermiştir. Bir efsaneden dolayı Bari ismini alan bu küçük kızın hikâyesi, bir insanlık dramını içermektedir. Bari adını aldığı efsanedeki gibi zorluklar yaşamış ve kendi yolunu çizmek için bir yolculuğa çıkmıştır.

 

YAZARIN HAYATI

prenses bari

Hwang Sok-Yong, 1943 yılında Hsinking şehrinde dünyaya gelmiştir. Lise yıllarındayken yazdığı kısa hikâye ile Düşünce Dünyası Çaylak Edebi Yazarlar ödülünü kazanmıştır. 1970 yılında Joseon Günlük Gazetesinde bir yarışmaya katılmış ve burada ilk edebiyat ödülünü almıştır. Vietnam Savaşı’ndan sonra birçok önemli eserler kaleme almıştır. 2000 yılından beri kaleme aldığı eserleri ile Kore edebiyatından önemli yazarlar arasına girmiştir. Yazar, önemli edebi ödüller kazanmış ve eserlerinin neredeyse tamamı 15 farklı dile çevrilmiştir.

 

Hwang Sok-Yong’un Prenses Bari Kitabı, Doğan Egmont Yayıncılık tarafından, 2017 yılında, İstanbul’da yayınlanmıştır.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments