CESUR BALIKÇI KIZ

Cesur Balıkçı Kız, tüm yaştaki insanların ruhuna hitap eden bir kitaptır. Zulüm altında olan bu genç kızın öyküsü herkesin kalbine dokunmuştur. Bu kitap bir cesaretin öyküsünü anlatmıştır.

CESUR BALIKÇI KIZ

cesur balıkçı kız

ÖZET

Yüsra, İsrail’in zulmü altında olan Filistin’de yaşayan genç bir kızdır. Annesi, babası ve küçük kardeşi Cemil’den oluşan ufak bir ailesi vardır. Abisi Salih’i ise bir bombalı saldırı sonucu kaybetmişlerdir. Abisinin yokluğu onun en büyük yarasıdır. Ailesi geçimini balıkçılık ile sağlamaktadır. Hatta balıkçılık onlar için aile mesleğidir. Ancak babası geçirdiği talihsiz bir kaza sonucu sakatlanmış ve mesleğini devam ettiremez hale gelmiştir.

Bu yaşanan talihsizlikler sonucu, Yüsra ve ailesine bakacak kimse kalmamıştır. Abisi şehit olmuş, babası sakatlanmış ve küçük kardeşi Cemil henüz 6 yaşındadır. Bütün bunların ağırlığının yanı sıra Yüsra, komşularından ihtiyaçlarını istemekten ve tuhaf gözlerin üzerinde olmasından çok yorulmuştur. Bütün bu yaşananlardan dolayı Yüsra, babasının teknesi olan Hanımlar Hanımı’nı onarıp, kendisi kullanmaya karar vermiştir. Hanımlar Hanımı babasının gözdesidir ve her şeye rağmen onu satmaya razı olmamıştır. Üstelik teknenin adı Yüsra’ya hitaben verilmiştir.

Yüsra balıkçı olmaya karar vermiş ve tekneyi onarması için abisinin arkadaşları yardım etmiştir. O Filistin’in ilk kadın balıkçısı olacak ve ailesinin geçimini sağlayacaktır. Üstelik o denizi çok seviyor ve babasından balıkçılık ile ilgili çoğu şeyi öğrenmişti. Yüsra tüm Filistinli gençler gibi zulüm altında büyümüş ve birçok kayıp vermiştir. Ancak o hiçbir zaman pes etmemiş ve kendi kararlarını, cesur bir şekilde hayata geçirmiştir. Cesur Balıkçı Kız tüm yaştaki insanların ruhuna hitap eden bir kitaptır. Zulüm altında olan bu genç kızın öyküsü herkesin kalbine dokunmuştur. Bu kitap bir cesaretin öyküsünü anlatmıştır.

YAZARIN HAYATI

cesur balıkçı kız

Tagrid En-Neccar 1950 yılında doğan, Filistin asıllı bir yazardır. Ailesi sürgün edilmiştir. Kendisi Al-Salwa yayınevinin kurucusudur. Ailesi ile birlikte Ürdün-Umman’da yaşamaktadır. Kendisi çocuk ve ilkgençlik yazarıdır. Arapça’nın önde gelen yazarlarındandır. Güneş Elbet Doğacak, Şahinin Gözündeki Şifre, Nefise Nine, Kedi Dostu Cevahir Hanım ve Cesur Balıkçı Kız kitaplarından bazılarıdır.

Tagrid En-Neccar’ın Cesur Balıkçı Kız Kitabı, Nar Yayınlarından, 2019 yılında, İstanbul’da yayınlanmıştır.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments